Małopolska: dużo wody i... śnieg w Tatrach

Czytaj dalej
Fot. archiwum Polska Press
Katarzyna Janiszewska

Małopolska: dużo wody i... śnieg w Tatrach

Katarzyna Janiszewska

Intensywne opady deszczu spowodowały, że w wielu rzekach zostały przekroczone stany alarmowe. Obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Strażacy całą noc walczyli ze skutkami podtopień. Służby na bieżąco monitorują sytuację.

WMałopolsce obowiązuje trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Stany alarmowe w piątek były przekroczone naośmiu wodowskazach, stany ostrzegawcze - na25.

Cały dzień były przekroczone stany alarmowe na Sole w Oświęcimiu i Wiśle w Jawiszowiach. Strażacy martwili się, co przyniesie dzisiejszy dzień. Meteorolodzy ostrzegali przed intensywnymi opadami w nocy z piatku na sobotę.

Alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony też np. w Nowym Sączu.

- Powinniśmy zachować czujność i uważnie przyglądać się rozwojowi sytuacji. Ważne, abyśmy byli przygotowani na wszelkie ewentualności - powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik,.

Całodzienne, intensywne opady nad Podhalem, Spiszem i Orawą wystraszyły górali. Ale poza lokalnymi podtopieniami nie doszło do poważniejszych wypadków. Choć wiele potoków i rzek przekroczyło stany alarmowe, utrzymały się one w swoich korytach. W nocy z czwartku na piątek opady zelżały i poziom wód zaczął się obniżać.

W powiecie tatrzańskim strażacy pracowali głównie przy wypompowywaniu wody z piwnic i udrażnianiu przepustów. Podobnie na terenie powiatu nowotarskiego, gdzie strażacy wyjeżdżali do zdarzeń 30 razy.

Do najpoważniejszych wypadków towarzyszących czwartkowej ulewie doszło na Orawie. Najpierw kierowca dostawczego forda próbował przejechać samochodem przez rzekę, a kilka godzin później podobny manewr zastosował kierowca ciągnika rolniczego. Oba pojazdy utknęły w środku koryt rzecznych. Siła wody spowodowała, że ciągnik przewrócił się zabierając pod wodę kierowcę. Udało się go uratować. Jak się później okazało w chwili zdarzenia był pijany.

Czytaj więcej:

 • Gdzie sytuacja jest najgorsza?
 • Jak z zagrożeniem radzi sobie zbiornik w Świnnej Porębie?
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Janiszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.