Bogusław Kwiecień

Małopolska zachodnia. Wielkie plany i pieniądze na nowy rok. Co z tego wszystkiego uda się zrobić?

Wizualizacja ośrodka "Wyspa" w Chełmku Fot. UM w Chełmku Wizualizacja ośrodka "Wyspa" w Chełmku
Bogusław Kwiecień

W większości gmin zapowiadają, że nakłady na przyszłoroczne inwestycje będą rekordowe. Mieszkańcy zastanawiają się, na ile są to plany ułożone pod kątem wyborów samorządowych

Kąpieliska, hale sportowe, centra przesiadkowe, komunikacja miejska, nowe tereny do rekreacji – to część z zadań, które planują w przyszłym roku gminy w powiatach wadowickim i oświęcimskim. Padają przy tym wielkie kwoty.

Sztandarowe autobusy

Andrychowianie zastanawiają się, jak będzie wyglądać komunikacja w ich gminie od 1 stycznia. – Najpierw mówiło się, że Andrychów nie dostanie na ten cel dotacji unijnej, a ostatnio z kolei, że pokaz nowych autobusów będzie już w grudniu – mówi Marek Wójcik, mieszkaniec andrychowskiej gminy.

Burmistrz Tomasz Żak zapowiada, że jej organizacja w oparciu o własny tabor pozostaje jednym ze sztandarowych przedsięwzięć gminy w następnym roku. Szacuje, że będzie kosztować ponad 18,5 mln zł. Innym ważnym zadaniem, według niego, jest przygotowanie potrzebnej infrastruktury, czyli kanalizacji i dróg w strefie gospodarczej. – Na wiosnę przyszłego roku chcemy ogłosić przetargi na tereny w strefie – zapowiada burmistrz.

W Andrychowie pula na inwestycje ma przekroczyć 42 mln zł, co stanowi ponad 20 proc. przyszłorocznego budżetu. Przewidziano także rozpoczęcie budowy krytej pływalni. Władze andrychowskie nie ukrywają, że jej realizacja będzie uzależniona od dotacji z Ministerstwa Sportu.

– Bardzo chciałbym jako mieszkaniec, żeby te inwestycje udało się zrealizować, ale na razie wszystkie oparte są na wirtualnych pieniądzach, które dopiero mamy otrzymać. Czas więc pokaże, jak to z nimi będzie – zauważa radny Wiesław Mikołajek.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Co zapowiada burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski?
 • Czy przyszły budżet jest układany pod wybory?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.