Mały Mikołaj zachęca do oddawania szpiku

Czytaj dalej
Fot. Paulina Marcinek
Paulina Marcinek-Kozioł

Mały Mikołaj zachęca do oddawania szpiku

Paulina Marcinek-Kozioł

Mikołaj Desaniuk z Tarnowa został twarzą ogólnopolskiej kampanii promującej przeszczepy szpiku kostnego. 7-latek zaskoczył swoją wiedzą.

Mikołaj jest uczniem II klasy Zespołu Szkół Katolickich w Tarnowie. Chłopczyk bez problemu opowiada innym, jak można zostać dawcą szpiku. Mimo, że sam ma nie do końca sprawną lewą rączkę to z uśmiechem na ustach zachęca do pomagania chorym na białaczkę.

- Nie trzeba się bać - przekonuje 7-latek.

O głównej roli w ponad dwuminutowym filmie zadecydował przypadek i wiedza chłopca. W Zespole Szkół Katolickich w Tarnowie realizowany był specjalny program, w którym dzieci poznawały historię zawartą w elementarzu chorego dziecka.

- Jest to opowieść o dwóch dziewczynkach - chorej Ali i zdrowej Oli. Na ich przykładach pokazywaliśmy dzieciom, czym różni się ich życie, a przy okazji uczyliśmy je o raku krwi. Zachęcaliśmy też do pomagania innym - tłumaczy Katarzyna Duraj, dyrektor ZSK w Tarnowie.

Kolorowe obrazki i literki napisane dziecięcym pismem oraz ciekawa historia zainteresowały najmłodszych.

- Ala żyje dzięki temu, że jej koleżanka Ola oddała jej szpik. Teraz jest zdrowa i dziewczynki mogą razem chodzić do szkoły i realizować swoje marzenia - mówi rezolutny chłopiec.

Opowiedziana przez niego swoimi słowami historia z elementarza i wiedza zauroczyła osoby z Fundacji Przeciwko Leukemii, która akurat poszukiwała osób do swojej kampanii promującej przeszczepy szpiku.

Jak tylko skończę 18 lat, to chętnie podzielę się z innymi swoim szpikiem

Kiedy dzieci z Zespołu Szkół Katolickich były na wycieczce w Warszawie odwiedziły też fundację i laboratorium Medigen. Tam zobaczyły, jak bada się krew i odpowiadały na pytania dotyczące przeszczepu szpiku. Wszystko zarejestrowała kamera, a opowieść 7-letniego chłopca z Tarnowa o chorej Ali i jej koleżance Oli zauroczyła dosłownie wszystkich.

- Byli w szoku, że nasze dzieci mają tak dużą wiedzę. Znają trudne pojęcia i potrafią swoimi słowami opowiedzieć o procedurze związanej z przeszczepem - podkreśla Katarzyna Duraj.

Mikołaja można zobaczyć w spotach, które są prezentowane m.in. w internecie, a także w telewizji.

- Na razie jestem jeszcze za mały, ale jak tylko skończę 18 lat i będę mógł podzielić się z innymi swoim szpikiem, Na pewno z chęcią to zrobię - deklaruje z uśmiechem 7-latek z Tarnowa.

Pomagają innym

Paulina Marcinek-Kozioł

 


Swoją przygodę w Gazecie Krakowskiej zaczęłam kilka lat temu. Pracuję w tarnowskiej redakcji na stanowisku reporter. Wcześniej byłam dziennikarką i prezenterką lokalnych telewizji. Często piszę o problemach społecznych. Lubię rozmowy z ciekawymi ludźmi. Chętnie biorę na tapet interesujące inicjatywy, które są organizowane w naszym mieście. W wolnych chwilach uwielbiam słuchać muzyki. Jeśli idziecie ulicą i akurat przejeżdża koło was samochód, słyszycie Deep Purple, nasz lokalny zespół Totentanz albo Piotra Cugowskiego możecie być prawie pewni, że to ja :)


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.