Mały Mikołaj zachęca do oddawania szpiku
Mikołaj Desaniuk z Tarnowa został twarzą ogólnopolskiej kampanii promującej przeszczepy szpiku kostnego. 7-latek zaskoczył swoją wiedzą.
Mikołaj jest uczniem II klasy Zespołu Szkół Katolickich w Tarnowie. Chłopczyk bez problemu opowiada innym, jak można zostać dawcą szpiku. Mimo, że sam ma nie do końca sprawną lewą rączkę to z uśmiechem na ustach zachęca do pomagania chorym na białaczkę.
- Nie trzeba się bać - przekonuje 7-latek.
O głównej roli w ponad dwuminutowym filmie zadecydował przypadek i wiedza chłopca. W Zespole Szkół Katolickich w Tarnowie realizowany był specjalny program, w którym dzieci poznawały historię zawartą w elementarzu chorego dziecka.
- Jest to opowieść o dwóch dziewczynkach - chorej Ali i zdrowej Oli. Na ich przykładach pokazywaliśmy dzieciom, czym różni się ich życie, a przy okazji uczyliśmy je o raku krwi. Zachęcaliśmy też do pomagania innym - tłumaczy Katarzyna Duraj, dyrektor ZSK w Tarnowie.
Kolorowe obrazki i literki napisane dziecięcym pismem oraz ciekawa historia zainteresowały najmłodszych.
- Ala żyje dzięki temu, że jej koleżanka Ola oddała jej szpik. Teraz jest zdrowa i dziewczynki mogą razem chodzić do szkoły i realizować swoje marzenia - mówi rezolutny chłopiec.
Opowiedziana przez niego swoimi słowami historia z elementarza i wiedza zauroczyła osoby z Fundacji Przeciwko Leukemii, która akurat poszukiwała osób do swojej kampanii promującej przeszczepy szpiku.
Jak tylko skończę 18 lat, to chętnie podzielę się z innymi swoim szpikiem
Kiedy dzieci z Zespołu Szkół Katolickich były na wycieczce w Warszawie odwiedziły też fundację i laboratorium Medigen. Tam zobaczyły, jak bada się krew i odpowiadały na pytania dotyczące przeszczepu szpiku. Wszystko zarejestrowała kamera, a opowieść 7-letniego chłopca z Tarnowa o chorej Ali i jej koleżance Oli zauroczyła dosłownie wszystkich.
- Byli w szoku, że nasze dzieci mają tak dużą wiedzę. Znają trudne pojęcia i potrafią swoimi słowami opowiedzieć o procedurze związanej z przeszczepem - podkreśla Katarzyna Duraj.
Mikołaja można zobaczyć w spotach, które są prezentowane m.in. w internecie, a także w telewizji.
- Na razie jestem jeszcze za mały, ale jak tylko skończę 18 lat i będę mógł podzielić się z innymi swoim szpikiem, Na pewno z chęcią to zrobię - deklaruje z uśmiechem 7-latek z Tarnowa.
Pomagają innym
- 1 grudnia Zespół Szkół Katolickich w Tarnowie organizuje warsztaty dla nauczycieli z przedszkoli na podstawie elementarza chorego dziecka. Warsztaty skierowane są do 20 nauczycieli. Mają pokazać, jak łatwo i ciekawie przekazać maluchom wiedzę na temat przeszczepu szpiku. Będą też spotkania z dawcami i biorcami szpiku.
- 6 grudnia w Tarnowie odbędzie się rejestracja honorowych dawców szpiku. Rejestrację organizuje Stowarzyszenie „Kropla”, której prezesem jest Katarzyna Duraj.
- Po Mikołajkach w szkole będzie prowadzona zbiórka środków czystości dla chorych dzieci i ich rodziców. Uczniowie będą zbierać środki higieniczne dla małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wrocławskiej Akademii Medycznej . Potrzebne będą m.in.: chusteczki, papier toaletowy i płyn do naczyń. Trafią one do kliniki jeszcze przed świętami. (KOMA)