Mama małej pacjentki martwi się tym, co widzi na pediatrii w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. ISTOCK
Leszek Kalinowski

Mama małej pacjentki martwi się tym, co widzi na pediatrii w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski

Czytelniczka: - Czy to gruźlica? Czy zachowane są procedury? Szpital uspokaja. A działania podejmuje na wszelki wypadek...

Napisała do nas mama dziewczynki, która trafiła na oddział pediatryczny szpitala klinicznego.

- Moja roczna córeczka w poniedziałek dostała zapalenia płuc i zostałyśmy skierowane na nasz oddział dziecięcy - opowiada mama. - Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że już na „dzień dobry” dano mi do podpisu oświadczenie, że będę płacić 25 zł za dobę z łóżko, którego obecnie nie ma. Bo na oddziale jest tylko 10 sztuk, a teraz obłożenie jest bardzo duże.

Jednak nie to było najgorsze... Nasza Czytelniczka pisze, że „w godzinach popołudniowych z pokoju 231 zrobiono izolatkę dla dziewczynki z gruźlicą!!! Zaznaczam z pokoju, który nie jest do tego przystosowany. Lekarze, personel medyczny oraz pracownicy Impelu wchodzą do tego pokoju bez ubrań ochronnych! Nie mówiąc o tym , że nawet na buty nie zakładają ochrony! Nie znam się na tym, ale wszyscy mnie utwierdzają w tym, że nie ma prawa tak być!! To nie jest oddział zakaźny, a do tego to nie jest grypa. To jest gruźlica”.

Czytelniczka prosi więc „GL” o odpowiedź na pytanie, czy jej obawy są zasadne.

Jak tłumaczy Sylwia Malcher-Nowak, kierownik biura zarządu z sekcją sekretariatu Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze, jeśli chodzi o sprawę łóżek na oddziale, to podobnie jak większość szpitali, także nasz dysponuje ograniczoną liczbą łóżek dla rodziców przebywających z dziećmi. Na więcej nie ma na oddziale miejsca. W sytuacji, gdy na oddziale przebywa niewielka liczba dzieci, rodzicom są udostępniane także większe łóżka, z których normalnie korzystają „starsi” pacjenci (na oddział przyjmowana jest także młodzież do 18. roku życia). Od kilku tygodni oddział jest jednak obłożony niemal w 100 proc., a więc liczba łóżek dla rodziców jest mocno ograniczona.

Natomiast jeśli chodzi o drugą poruszoną w liście sprawę, to S. Malcher Nowak podkreśla, że u żadnego z pacjentów oddziału pediatrycznego nie potwierdzono gruźlicy.

- Natomiast w wyniku przeprowadzonego u jednej z pacjentek wywiadu epidemiologicznego, podjęto decyzję o wprowadzeniu, niejako „na wszelki wypadek” specjalnych środków bezpieczeństwa - mówi S. Malcher - Nowak. - Pacjentka została umieszczona w izolatce ze śluzą oraz osobnym węzłem sanitarnym. Ograniczono odwiedziny. Do pacjentki wchodzi wyznaczony personel. Dziewczynka korzysta z jednorazowych naczyń itd.

Kierownik biura zarządu wyjaśnia, że jednorazowe ubrania ochronne są zakładane przez personel medyczny dopiero w śluzie! Przez śluzę także przekazywane są posiłki!

- Podsumowując - mimo braku potwierdzenia choroby zakaźnej, wprowadzono środki bezpieczeństwa mające zapobiec ewentualnemu zagrożeniu dla innych pacjentów - powtarza S. Malcher - Nowak. Zachowane zostały wszelkie procedury epidemiologiczne. Podobne zresztą wdrażane są w przypadku grypy czy biegunki rotawirusowej.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.