Marek Tischner, bratanek słynnego księdza: muszę być trochę jak dr Dolittle

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Maria Mazurek

Marek Tischner, bratanek słynnego księdza: muszę być trochę jak dr Dolittle

Maria Mazurek

Jego stryj, ksiądz Józef Tischner, był jednym z najsłynniejszych kapłanów i filozofów w Polsce. Marek Tischner poszedł inną drogą: został weterynarzem, specjalizującym się w leczeniu i rozrodzie koni. Ale dryg do syntezowania myśli ma we krwi.

Podróże dają to, czego nie znajdzie się na żadnych uniwersytetach. Ogromną wiedzę o innych ludziach. A życie, tak naprawdę, polega na tym właśnie, by wciąż uczyć się o drugim człowieku - tę myśl lekarz weterynarii, Marek Tischner, formułuje gdzieś na początku naszego spotkania w stacji gospodarczej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (przerywanego kilka razy - a to pobieraniem krwi od hodowanych tu koników polskich, co trzeba zrobić punkt o 11, a to wyjazdem na pomoc pracownikowi, któremu w polu, przy sianokosach, zepsuła się maszyna).

Marek Tischner ma w twarzy wiele ze swojego słynnego stryja: podobne spojrzenie, mimikę, uśmiech. Ale jego droga jest kompletnie różna.

Wybory

Ich rodzinny dom zawsze był pełen ciekawych ludzi: naukowców, którzy przyjeżdżali do stryja i ojca (profesora, specjalisty od rozrodu zwierząt), gości z zagranicy, duchownych. Ludzi ceniących wolność i honor, który czasem (jak za góralami powtarzał Józef Tischner) „kostuje piniondze, ale fto mo honór, temu piniondze som jest nic”.

Jak wyglądały początki bratanka Tischnera w zawodzie weterynarza, dlaczego zdecydował się na konie i jak spędził czas w luksusowych posiadłościach na środku pustyni. O tym w dalszej części tekstu.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.