Maria Ratajczak, numer obozowy 81182. Tę historię ocalił prawnuk więźniarki Ravensbrück

Czytaj dalej
Szymon Kozica

Maria Ratajczak, numer obozowy 81182. Tę historię ocalił prawnuk więźniarki Ravensbrück

Szymon Kozica

Latem 1942 roku gestapo aresztowało Marię Ratajczak i ślad po kobiecie zaginął. Wiele lat później poszukiwania prababci rozpoczął Arkadiusz Szlachetko z Niegosławic. Znalazł trop, który prowadził najpierw do Ravensbrück i dalej do...

Przed wojną Maria Ratajczak z domu Brzechwa wraz z mężem Józefem i trojgiem dzieci - Haliną, Edwardem i Jerzym - mieszkała w Krzemieniewie niedaleko Leszna. Małżeństwo prowadziło sklep. Po wybuchu II wojny światowej we wsi pojawiło się gestapo, zabrało rodzinie wszystko, wygoniło z domu. Ratajczakowie znaleźli wtedy schronienie w pobliskim Siemowie.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Kozica

Z „Gazetą Lubuską” jestem związany od lipca 2000 roku - wtedy przyszedłem na praktyki do Działu Sportowego. Pracuję w redakcji w Zielonej Górze. Interesuję się sportem, ze szczególnym uwzględnieniem lekkiej atletyki i żużla, a także tym, co dzieje się w Zielonej Górze. Uwielbiam żywe lekcje historii, czyli wspomnienia Czytelników pochodzących z Kresów i nie tylko z Kresów. Czas wolny chętnie spędzam z książką w ręku. Moim ulubionym autorem jest Gabriel García Márquez, który o sobie mówił tak: „W gruncie rzeczy nie jestem ani nie będę nikim więcej niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataki”.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.