Marian Najmowicz. Architekt, który zaprojektował najładniejszy budynek w Białymstoku

Czytaj dalej
Fot. Gazeta Białostocka
Andrzej Lechowski

Marian Najmowicz. Architekt, który zaprojektował najładniejszy budynek w Białymstoku

Andrzej Lechowski

Za wygranie konkursu Marian Najmowicz zainkasował nagrodę w wysokości 1500 złotych

Białystok od czasów Jana Klemensa Branickiego i żyjącego dwa wieki później profesora Oskara Sosnowskiego, za sprawą architektury jakoś nikogo w całej Polsce nie wprawił w zachwyt.

Dzieło hetmana przetrwało w szczątkach, bo przecież o jego wspaniałości nie świadczył pałac, choć jest całkiem, całkiem, ale nadzwyczajne było przecież jego otoczenie, które razem z pałacem zadziwiało Europę. Co do dzieła Oskara Sosnowskiego, czyli kościoła Św. Rocha, to mam wrażenie, że wielu białostoczan nie potrafi dostrzec i docenić jego bodaj światowej wartości w dziejach architektury. Co najwyżej uznajemy, że to bardzo charakterystyczna dla naszego miasta świątynia. Cała reszta zabudowy Białegostoku, niestety, ginie w przeciętności, choć zebrana w sumę stanowi całkiem przyjemne miasto. Nigdy nie stanie się ono jednak mekką turystów poszukujących nadzwyczajnych wrażeń. Może to i dobrze, bo jak patrzę na los wenecjan czy barcelończyków, to cieszę się, że jestem białostoczaninem.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Lechowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.