Medale Wiktora Godlewskiego 2022 przyznane. Otrzymują go osoby działające na rzecz ochrony przyrody 15.06.2022
Po raz trzydziesty Kapituła Medalu im. Wiktora Godlewskiego przyznała medale osobom i instytucjom, które wniosły znaczący wkład w popularyzowanie wiedzy przyrodniczej oraz ochronę przyrody.
Wiktor Godlewski - urodzony się w roku 1831 w Bogutach Wielkich, zmarły w Smolechach w roku 1900 – przez całe życie łączył działalność patriotyczną i społeczną z pracą naukową. Za udział w powstaniu styczniowym został skazany na katorgę w Syberii Wschodniej. Wraz z przebywającym tam na zesłaniu Benedyktem Dybowskim prowadził badania przyrody mało znanych obszarów położonych między Irkuckiem i Władywostokiem. Prowadzone przez pionierskie badania fizjograficzne Bajkału zostały docenione przez Carskie Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne, które przyznało im medale za prace i publikacje (nadal posiadające dużą wartość naukową).
Po powrocie z zesłania Wiktor Godlewski osiadł w Smolechach koło Ostrowi Mazowieckiej, łącząc administrowanie majątkiem ziemskim z pracą naukową i działalnością społeczną. Jedną z jego ostatnich inicjatyw było utworzenie Ostrowskiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego (obecnie Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej).
W roku 1992 z inicjatywy Romana Świerżewskiego – ówczesnego dyrektora GOKiS w Bogutach-Piankach upamiętniono postać Wiktora Godlewskiego ustanawiając medal jego imienia. Co roku kapituła przyznaje maksymalnie 5 medali osobom i instytucjom, których działalność pozytywnie wpływa na stan polskiej przyrody i/lub odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu wiedzy przyrodniczej.
15 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach odbyło się uroczyste wręczenie medali im. Wiktora Godlewskiego. Na uroczystości wręczenia medali obecni byli:
członkowie Kapituły Medalu im. Wiktora Godlewskiego:
- prof. Janusz Czerepko
- Sławomir Ignaczak
- Jerzy Żochowski
zaproszenie na uroczystość przyjęli:
- Zbigniew Chrupek – starosta powiatu ostrowskiego
- ks. kanonik Stanisław Mikucki – proboszcz parafii Boguty-Pianki
- Eliza Drewnowska – radna powiatu ostrowskiego
- Elżbieta Bojanowska – dyrektor Instytutu Pracy i Praw Socjalnych
- Marcin Płotczyk – dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Ostrowi Maz.
- Elżbieta Bartosz – dyrektor banku Spółdzielczego w Bogutach-Piankach
- Roman Świerżewski – wieloletni dyrektor GOKiS i pomysłodawca ustanowienia medalu
- Tadeusz Zawistowski – nadleśniczy Nadleśnictwa Rudka
- Iwona Zawadecka – kierownik działu Promocji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
a także władze gminy Boguty-Pianki, pracownicy Lasów Państwowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół z gminy Boguty-Pianki,
uczniowie ze szkoły podstawowej w Bogutach-Piankach, przyjaciele laureatów oraz osoby od wielu lat wspierające GOKiS.
Witając zaproszonych gości Izabela Bogucka – dyrektor GOKiS przypomniała, że Kapituła Medalu im. Wiktora Godlewskiego - działająca nieprzerwanie od 30 lat – przyznała osobom i instytucjom działającym na rzecz przyrody łącznie 97 medali.
Jędrzej Drewnowski, wójt gminy Boguty-Pianki przybliżył dokonania Wiktora Godlewskiego jako postaci ważnej dla nauki polskiej oraz społeczności ziemi ostrowskiej.
Medal im. Wiktora Godlewskiego to wyraz czci i przywiązania miejscowego społeczeństwa do postaci wybitnego przyrodnika, który przyszedł na świat w naszej miejscowości i jest pochowany w na cmentarzu w Jasienicy. W ciągu 30 lat medale przyznano osobom i instytucjom, które na różnym polu, ale konsekwentnie i skutecznie realizują działania na rzecz ochrony przyrody i kształtowania postaw proekologicznych. Część laureatów jest zawodowo związana z szeroko rozumianą ochroną przyrody, pozostali to pasjonaci, którzy poświęcają swój czas, energię i umiejętności jako wolontariusze. W gronie laureatów znajdują się osoby znane z mediów np. fotografowie Wiktor Wołkow i Artur Tabor, autorzy książek i programów przyrodniczych Simona Kossak i Adam Wajrak, Andrzej Kruszewicz - dyrektor warszawskiego ZOO i twórca Ptasiego Azylu, ale są też naukowcy, pracownicy Lasów Państwowych, przedstawiciele władz samorządowych i księża. Medalem im. W. Godlewskiego kapituła nagradzała muzea, nadleśnictwa, ogrody botaniczne, stowarzyszenia i fundacje. Wszystkie nagrodzone osoby i instytucje łączy dbałość o piękno i dobro przyrody, a medal jest symbolem doceniania ich wieloletniej pracy i dokonań
- mówił Jędrzej Drewnowski.
W jubileuszowym 30. roku działalności decyzją Kapituły medale otrzymali:
- dr hab. Marian Flis (kierownik Zakładu w Katedrze Etologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie) - za propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody,
- Ośrodek Edukacji Ekologicznej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej „Sokolarnia” (Wasilków) - za działalność na rzecz ochrony środowiska i popularyzację wiedzy przyrodniczej
- Stowarzyszenie Ochrony Sów (Zielona Góra) – za szczególne zasługi dla ochrony sów,
- Emilian Sito (Łochów) - za działalność na rzecz ochrony środowiska, popularyzację wiedzy przyrodniczej i utrwalanie piękna terenów nadbużańskich.
Medal dla Ośrodka „Sokolarnia” odebrali: Artur Gaweł - dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz sokolnicy: Kamil Borowski, Przemysław Łapiński i Dariusz Poznański. Medal dla Stowarzyszenia Ochrony Sów odebrał wolontariusz SOS Jerzy Sikorski.
Uroczystość zakończyła projekcja filmu Emiliana Sity „Dolina Bugu – ptaki widzą lepiej” i obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach.
[polecane]23176609,23176473,23174325,23172115,23172511,23175653;1;[/polecane]