Daniel Dreyer

Miasto Grudziądz kupi radiowóz do walki ze smogiem

Miasto Grudziądz kupi radiowóz do walki ze smogiem
Daniel Dreyer

Strażnicy miejscy otrzymają samochód ze sprzętem do sprawdzania jakości powietrza i kontrolowania palenisk. Policjanci natomiast nową furgonetkę.

Zapowiedzi takich zakupów sfinansowanych lub dofinansowanych przez samorząd Grudziądza padły wczoraj podczas konferencji podsumowującej bezpieczeństwo w Grudziądzu w pierwszej połowie roku.

Koniec z wrzucaniem butów do pieca

- Bierzemy się za dymy i palenie w piecach czymkolwiek - zapowiedział Robert Malinowski, prezydent miasta.

To pierwsza tak konkretna deklaracja prezydenta dotycząca zwalczania smogu w naszym mieście. A przypomnijmy: w minionym sezonie grzewczym stacja pomiarowa zlokalizowana przy ul. Piłsudskiego, wiele razy wskazywała, że powietrze w naszym mieście jest zanieczyszczone w stopniu zagrażającym zdrowiu.

- Przygotowujemy się do kontrolowania palenisk pieców w mieście - wczoraj powiedział Robert Malinowski. - W ciągu trzech miesięcy zostanie zakupiony specjalistyczny pojazd, którym będzie dysponował patrol ekologiczny. Warto ostrzec mieszkańców, aby wiedzieli, że nie należy już do pieców wrzucać „butów” i innych śmieci.

Z kolei furgon otrzymać mają policjanci. Jego zakup miasto chce sfinansować po połowie z komendą główną policji.

Kamery, kamery, jeszcze więcej kamer

Podnoszeniu bezpieczeństwa w mieście służyć ma rozbudowa sieci monitoringu. Bo kamery sprawdzają się, w praktyce. Także te z Mobilnego Centrum Monitoringu, które kupiono na początku roku.

- Mobilnego monitoringu używaliśmy m.in. siedem razy na meczach piłki nożnej, pięć razy podczas spotkań żużlowych a także podczas imprez plenerowych nad Wisłą. Za jego pomocą zanotowaliśmy 89 wykroczeń w ruchu drogowym. Służy on nam również do patrolowania terenów rekreacyjnych. Mamy trzy miejsca, w których ustawiamy nasze centrum nad Jeziorem Rudnik, dwa nad jeziorem w Tarpnie - mówi Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej.

Z kolei stacjonarny monitoring zamontowano w pierwszej połowie roku na boisku przy ul. Słowackiego, na którym trenują piłkarze Olimpii. - Rozpoczęliśmy też realizację rozbudowy sieci na ul. Sikorskiego-Legionów oraz przygotowujemy dokumentacje na kolejne inwestycje, m.in. cztery projekty monitoringu z budżetu obywatelskiego - mówił Rafał Cywiński, szef wydziału zarządzania kryzysowego ratusza.

Komendanci są zgodni: - Jest bezpieczniej

Podczas wczorajszego spotkania w ratuszu szefowie grudziądzkich służb: straży miejskiej, policji i straży pożarnej przekonywali, że według statystyk, pierwsze miesiące bieżącego roku były w mieście spokojniejsze niż pierwsze półrocze roku 2016.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.