Miasto ma swój „procent” ze sprzedaży alkoholu

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Łukasz Ernestowicz

Miasto ma swój „procent” ze sprzedaży alkoholu

Łukasz Ernestowicz

Starsi ludzie skarżą się na dużą ilość sklepów z alkoholem w Grudziądzu. Miasto raczej ich nie ograniczy, bo to niewyczerpane źródło dochodów.

Aby uruchomić sprzedaż napojów alkoholowych w Grudziądzu, trzeba uzyskać stosowne pozwolenie od władz miasta. W naszym mieście obecnie działają 203 sklepy, w których można sprzedawać napoje o zawartości alkoholu wyższej niż 4,5 proc. Dodatkowo funkcjonuje 17 punktów sprzedaży, które mają pozwolenia na obrót słabszymi trunkami i piwem.

Oprócz tego w mieście mamy 48 lokali gastronomicznych mających pozwolenie na sprzedaż napojów z zawartością powyżej 4,5 proc. alkoholu i 39 takich, które sprzedają słabsze trunki oraz piwo.


Punkty sprzedaży alkoholu w Grudziądzu
Create your own infographics

Grudziądzanie - zazwyczaj ci starsi, którym przeszkadzają sklepy monopolowe w pobliżu ich domów - niechętnie patrzą na kolejne otwierane punkty sprzedaży alkoholu.

- Moim zdaniem jest ich zdecydowanie za wiele w naszym mieście - mówi Danuta, grudziądzanka z ul. Tysiąclecia. - Są one często skupiskiem pijaków i typów spod ciemnej gwiazdy.

Miasto może ograniczyć liczbę sklepów - uchwałą rady miejskiej. Obecna przewiduje, że w Grudziądzu może działać 250 sklepów i 70 lokali gastronomicznych z mocnymi trunkami.

Jednocześnie jednak miasto nie ma możliwości odrzucenia wniosku o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, jeśli liczba punktów sprzedaży mieści się w określonym przez radę limicie.

- Przedsiębiorca, którego wniosek spełnia wymogi określone przepisami, otrzymuje zezwolenie. W przypadku, gdy złożony wniosek zawiera braki formalne zostaje wezwany do ich uzupełnienia - informuje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka ratusza.

Dla miasta tworzenie nowych sklepów monopolowych i odnawianie pozwoleń starym punktom - to czysty zysk. Tylko w tym roku do miejskiego budżetu wpłynęło 1,87 mln złotych z tego tytułu. A w sumie w ciągu ostatnich 10 lat budżet zarobił na tym 18,5 mln zł. Wygląda na to, że to niewyczerpane źródło dochodów.

Łukasz Ernestowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.