Łukasz Winczura

Międzynarodowa instytucja nie dla Tarnowa. Przeciwna była większość naszych posłów PiS

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem przyjaźni Tarnowa z Węgrami jest osoba gen. Józefa Bema, który tu spoczywa Fot. Paweł Chwał Najbardziej rozpoznawalnym symbolem przyjaźni Tarnowa z Węgrami jest osoba gen. Józefa Bema, który tu spoczywa
Łukasz Winczura

Niewielu głosów zabrakło w Sejmie do tego, by Tarnów stał się siedzibą Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej. Wśród głosujących przeciwko poprawce zgłoszonej przez krakowskiego posła Marka Sowę (Nowoczesna) znalazło się... czworo tarnowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej ma wspierać rozmaite inicjatywy związane z nauką, przemysłem, gospodarką czy kulturą między innymi poprzez dofinansowanie konkretnych projektów. Jego prace nadzoruje bezpośrednio premier Mateusz Morawiecki. Analogiczny instytut powstaje u naszych bratanków. Jako siedzibę instytutu wpisano w ustawie Warszawę.

Marek Sowa uważał jednak, że to akurat Tarnów ma prawo do tego, by właśnie tu umieścić siedzibę nowej placówki. Zaproponował posłom poprawkę.

- Wasze miasto jest najbardziej węgierskie w Polsce. Przypomnę, że to w Tarnowie mieściła się w XVI wieku stolica Węgier, gdy u hetmana Tarnowskiego gościł król Jan Zapolya. To w Tarnowie urodził się Józef Bem, bohater Polski i Węgier, wreszcie w Tarnowie działa od ponad 60 lat Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - argumentuje Sowa.

Czytaj więcej:

 • Tarnowowi niczym tlenu potrzebne są instytucje, które podniosą jego prestiż
 • Może to tylko pewien brak zrozumienia?

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.