Mieszkańcy i policja: - Skrzyżowanie w Mokrem do przebudowy!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Szalkowski
(PA, DXC)

Mieszkańcy i policja: - Skrzyżowanie w Mokrem do przebudowy!

(PA, DXC)

Piski opon, dźwięki wgniatanej karoserii, a potem sygnały służb ratunkowych - do takich sytuacji przyzwyczajeni są już mieszkańcy wsi w gminie Grudziądz: Mokre i Świerkocin.

To przez nie przebiega droga krajowa nr 55, na której dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jest tu również bardzo kolizyjne skrzyżowanie z drogą powiatową (w kierunku zespołu szkół w Mokrem i Aeroklubu w Lisich Kątach).

Mieszkańcy, władze gminy Grudziądz i służby od kilku lat apelują o zmianę organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu. Petycje ślą m.in. do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest administratorem DK 55.

- Często są tu wypadki! Od kilku lat prosimy o przebudowę tego skrzyżowania - mówi Adam Radomski, sołtys Mokrego. - Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i przejezdnych.

Po ostatnim, czerwcowym, bardzo poważnym wypadku w którym brały udział trzy samochody, a rannych zostało aż pięć osób, kolejny raz „poszły” apele do GDDKiA.

„Drogówka”: rondo najlepszym rozwiązaniem

- W naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem będzie tu rondo - mówi asp. Dariusz Wojtaś z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. - I o rozważenie przebudowy właśnie na skrzyżowanie o ruchu okrężnym zwracamy się w piśmie skierowanym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ze statystyk policyjnych wynika, że tylko w tym roku doszło tutaj do 4 kolizji i 2 wypadków. W sumie w wypadkach brało udział 6 aut i 6 osób zostało rannych. - Także analiza za lata poprzednie potwierdza, że w tym miejscu dochodziło do licznych zdarzeń drogowych - zaznacza asp. Wojtaś.

Jakie korzyści dla bezpieczeństwa niesie rondo? - Zmusi kierujących do zmniejszenia prędkości - wyjaśnia asp. Dariusz Wojtaś. To właśnie niedostosowanie prędkości na tym odcinku drogi było zwykle przyczyną poważnych wypadków i kolizji.

Wójt: będę walczyć

- Jestem za tym, aby w tym miejscu powstało rondo. Koszt budowy zapewne nie byłby niski, ale przecież chodzi o zdrowie i życie osób korzystających z tej drogi - mówi Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz.

I zapewnia, że będzie o tę inwestycję zabiegał w GDDKiA. - Jeśli nic nie wskóram, będę walczył o budowę ronda na szczeblu ministerialnym - dodaje wójt Rodziewicz.

Rozważą różne sposoby poprawy bezpieczeństwa

- W tym momencie nie planujemy budowy ronda w tym miejscu- podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA. - Przyjrzymy się jednak temu skrzyżowaniu i ocenimy, czy można w inny sposób poprawić na nim bezpieczeństwo.

Przypomnijmy, że na zlecenie Generalnej Dyrekcji powstaje projekt budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 55. Chodzi o odcinek z Pieniek Królewskich w stronę Klęczkowa oraz z Grudziądza w stronę Mokrego. - Budowę tych ścieżek 
zaplanowaliśmy na przyszły rok - zapewnia Tomasz Okoński.

(PA, DXC)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.