Mieszkania Plus także na wsi

Czytaj dalej
Fot. starostwo powiatowe w tarnowie
Robert Gąsiorek

Mieszkania Plus także na wsi

Robert Gąsiorek

Gmina Zakliczyn chce wybudować w Paleśnicy i Lusławicach 70 tanich mieszkań na wynajem. Tarnów także wskazał lokalizację bloku, którego budowa byłaby elementem rządowego programu.

Kamila Jakubas z Zakliczyna dwa lata temu wyszła za mąż. Jej marzeniem są własne cztery kąty, w których mogłaby wspólnie z mężem zamieszkać. - Mieszkamy cały czas z teściami, bo nie stać nas na kupno mieszkania, ani na budowę domu. Źle nie jest, ale zawsze człowiek chciałby mieszkać u siebie i trochę się uniezależniać od rodziców - przyznaje 28-latka.

Być może młodzi małżonkowie już wkrótce będą mieli szansę spełnić swoje marzenia. Gmina Zakliczyn zamierza bowiem przystąpić do rządowego programu Mieszkanie Plus. Samorząd przymierza się do budowy 70 mieszkań w Lusławicach oraz Paleśnicy.

Ze wsi blisko do miasta

Licząca niewiele ponad 12 tysięcy mieszkańców gmina jako jeden z trzech samorządów w regionie tarnowskim deklaruje przystąpienie do rządowego programu budowy mieszkań dla osób mniej zamożnych.

- Przychodzi do mnie wielu młodych małżonków i pytają o wynajem mieszkań komunalnych. My niestety takimi nie dysponujemy. Udział w programie może rozwiązać ten problem - twierdzi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Zaproponował dwie półhektarowe działki spółce zależnej od Banku Gospodarstwa Krajowego, powołanej do realizacji programu Mieszkanie Plus.

Jedna znajduje się obok przedszkola w Lusławicach - tam miałoby powstać 40 mieszkań. Kolejną działkę wytypowano w Paleśnicy, niedaleko miejscowego ośrodka zdrowia - tutaj mowa o obiekcie na 30 mieszkań.

Jak podkreśla Dawid Chrobak, perspektywa życia w małych miejscowościach nie powinna zniechęcać młodych ludzi. - Mamy dwadzieścia kilka kilometrów do Tarnowa. Dojazd jest dobry, można zatem zatem szybko dotrzeć do pracy w mieście. Mam nadzieję, że uda nam się zatrzymać wyjazdy młodego pokolenia z terenu naszej gminy - dodaje.

Gmina Zakliczyn czeka teraz na decyzję BGK w sprawie zgody na dołączenie do programu Mieszkanie Plus.

Dwa podejścia Tarnowa

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku akces do programu zgłosił także Tarnów. Urzędnicy proponowali budowę mieszkań przy al. Jana Pawła, ale lokalizacja nie uzyskała akceptacji.

- Tereny te były położone z dala od zabudowy miejskiej i infrastruktury - przyznaje Daniela Motak, rzecznik prasowy tarnowskiego magistratu.

Miasto nie poddaje się i przy drugim podejściu wytypowało działkę przy ul. Wilsona. - Znajduje się bliżej centrum. Równie blisko znajduje się cała infrastruktura, czyli szkoła, przedszkole, żłobek, sklepy. Jest też łatwy dostęp do komunikacji miejskiej - wyjaśnia Daniela Motak.

Na działce miałby powstać budynek z setką mieszkań na wynajem. Ich powierzchnie wahać się będą między 50 i 60 metrów kwadratowych.

Zdaniem specjalistów zajmujących się rynkiem nieruchomości w Tarnowie, mieszkania przy ul. Wilsona mogą z miejsca cieszyć się dużym powodzeniem.

- Zapotrzebowanie na wynajem takich mieszkań Tarnowie jest dosyć duże. Całkiem fajna lokalizacja wpłynie na to, że Mieszkanie Plus w mieście będzie miało sens - przyznaje Krzysztof Sroka, właściciel biura nieruchomości A.Com w Tarnowie.

Robert Gąsiorek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.