Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Miliony dla polskich naukowców, którzy zdecydowali się wrócić do kraju

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Iwona Krzywda

Miliony dla polskich naukowców, którzy zdecydowali się wrócić do kraju

Iwona Krzywda

Dzięki programowi „Polskie Powroty” do uczelni nad Wisłą dołączy 22 badaczy, którzy do tej pory pracowali za granicą. Pokrycie kosztów ich przeprowadzki i wypłat pochłonie 40 mln zł. Nowych pracowników zyska m.in. Uniwersytet Jagielloński.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Austria, Singapur czy Korea Południowa. Z uczelni w tych państwach do rodzimych szkół wyższych już niedługo przeniosą się polscy naukowcy, którzy dotychczas prowadzili swoje badania za granicą. Za ich przeprowadzkę zapłaci Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

W ramach rozstrzygniętej właśnie pierwszej edycji programu NAWA „Polskie Powroty” o dotacje mogły starać się publiczne i prywatne uczelnie oraz instytuty badawcze zainteresowane zatrudnieniem powracającego akademika, gotowego zmienić pracodawcę oraz kontynuować karierę nad Wisłą. Wpłynęło 108 wniosków. Spośród nich zespół ekspertów wybrał 22 najlepsze projekty z zakresu m.in. nauk przyrodniczych i medycyny.

Siedmioro laureatów programu przeprowadzi się do Krakowa i dołączy do pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Pod Wawelem będą badać m.in. interakcje pomiędzy owadami i mikroorganizmami, czynniki wpływające na rozwój tkanek w organizmie i mechanizmy powstawiania spękań w obrazach malarskich.

Czytaj więcej:

  • Jak na pierwszą edycję programu zainteresowanie było spore. Dlaczego?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

Tyle się o tym pisze, a jednocześnie w kraju można być … bezrobotnym naukowcem. Sam kiedyś straciłem pracę w PAN (doktor nauk humanistycznych, adiunkt) i nie mogę odzyskać zatrudnienia (ani PAN, ani UJ nie chce mnie zatrudnić a przy mojej specjalności -filologia bułgarska - o pracę jest wyjątkowo trudno i nawet Urząd Pracy w kartotece odnotowuje "kwalifikacje nieprzydatne na lokalnym rynku pracy") a gdy trafiałem na bezrobocie, to wypłacono mi odprawę w wysokości 620 zł. netto (sic!).

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.