Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy wykonała wyjątkowe płaskorzeźby. Dukaty ozdobią kamienice w mieście

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy wykonała wyjątkowe płaskorzeźby. Dukaty ozdobią kamienice w mieście

Małgorzata Pieczyńska

Uczniowie bydgoskiej budowlanki pod okiem plastyka miejskiego stworzyli reliefy ze wzorami dawnych monet bitych w bydgoskiej mennicy. Zawisną one na budynkach w mieście.

Okazją do powstania tych projektów były VI Dni Architektury Przemysłowej, które zorganizowała szkoła. To właśnie w ich ramach odbyły się niecodzienne warsztaty rzeźbiarskie. Poprowadził je Marek Iwiński, plastyk miejski, a wzięli w nich udział uczniowie kształcący się w klasie technik renowacji elementów architektury z innowacją architektura wnętrz.

Bydgoski szlak monet

- W tym roku zaproponowałem młodzieży wykonanie reliefów, czyli płaskorzeźb, przedstawiających dawne monety bite w mennicy bydgoskiej - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - Najważniejszy z nich to 100 dukatów Zygmunta III Wazy. To jedna z najcenniejszych monet na świecie. W tym roku na aukcji w Stanach Zjednoczonych sprzedano ją za ponad 2 mln dolarów.

Zapraszamy do lektury pozostałej części artykułu!

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.