Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mocne małopolskie akcenty pojawią się na wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Piotr Subik

Mocne małopolskie akcenty pojawią się na wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Piotr Subik

Bohdan Różycki były synem cichociemnego majora Jana Różyckiego. Jako 13-latek i członek Szarych Szeregów brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie znalazł się w Krakowie, gdzie uczył się w obecnym II LO im. Króla Jana III Sobieskiego. Razem z kolegą Markiem Kublińskim stworzyli samokształceniowe kółko konspiracyjne, drukowali też antykomunistyczne ulotki.

I kiedy zdawało się, że koło zawiesi swą działalność, latem 1949 r. UB aresztowało ojca Bohdana Różyckiego. Obaj licealiści rozpoczęli akcję rozbrajania milicjantów, a zdobytą na nich broń planowali wykorzystać do odbicia z więzienia Różyckiego seniora.

22 kwietnia 1950 r. nieopodal Wawelu dopadli ich jednak ubecy. Bohdan podczas ucieczki schronił się w kamienicy, a otoczony, prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Kubliński wpadł w ręce ubecji, stracono go 4 października 1950 r. Mieli po 19 lat.

To tylko dwójka z dziesiątek tysięcy młodych bohaterów, których losy będzie można poznać dzięki wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

W dalszej części tekstu:

 • Z jakich części będzie się składało Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL?
 • Co będzie przedstawiała wystawa stała w muzeum?
 • Jakie akcenty małopolskie będą w muzeum reprezentowane?

 

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Subik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.