Most heleński z poślizgiem. Ludzie tracą już cierpliwość

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja UM Nowego Sącza
Iga Michalec, Stanisław Śmierciak

Most heleński z poślizgiem. Ludzie tracą już cierpliwość

Iga Michalec, Stanisław Śmierciak

Budowa mostu na Dunajcu ma zacząć się w październiku. MZD sprawdza oferty. Os. Helena czeka trudny początek roku szkolnego.

Pierwotnie termin rozpoczęcia budowy mostu łączącego dzielnicę Helena z pozostałą częścią miasta planowano na przełom maja i czerwca. Wakacje zbliżają się ku końcowi, a mieszkańcy nadal nie wiedzą, kiedy ta potężna inwestycja się zacznie.

- Za pasem szkoła, a mieszkańcy Heleny i drugiej części miasta nie wiedzą, kiedy zaczną się utrudnienia - mówi Tadeusz Potoczek, przewodniczący sądeckiej dzielnicy graniczącej z gminą Chełmiec. - Przy tak dużej inwestycji nie można będzie ich uniknąć. Pytałem zarówno w ratuszu, jak i w Miejskim Zarządzie Dróg, próbując się czegoś dowiedzieć. Na razie nie mam żadnych informacji. Jest to taki stan zawieszenia. Naprawdę nie wiem, co odpowiadać mieszkańcom. Większość z nich wróciła już z urlopów. Coraz częściej pytają o tę inwestycję.

Codziennie przez most heleński do centrum miasta przejeżdżają tysiące samochodów, kursuje prywatna i miejska komunikacja autobusowa. Wiele osób, które w ostatnich latach zbudowały domy i zamieszkały na terenie gminy Chełmiec, pracuje w Nowym Sączu. Również sądeczanie jeżdżą przez most do miejsc pracy w Limanowej czy Chełmcu.

- Po rozpoczęciu roku szkolnego natężenie ruchu w tym rejonie miasta znów będzie bardzo duże - dodaje przewodniczący Tadeusz Potoczek.

Tak ma wyglądać nowy most heleński
Iga Michalec Przewodniczący Zarządu Os. Helena chciałby wiedzieć, kiedy ruszy budowa. - Przecież most ma być gotowy do końca 2018 roku

Jego obawy podziela Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec, której mieszkańcy muszą korzystać z tej przeprawy. - Jestem zdziwiony oddalającym się w czasie rozstrzygnięciem przetargu na budowę nowego mostu heleńskiego - mówi Stawiarski. - Uważam też, że pomylono kolejność budowy przepraw przez Dunajec. Powinien powstać całkiem nowy most przy ul. Piramowicza, a wtedy zamknięcie mostu heleńskiego byłoby mniej uciążliwe - kwituje.

Przetarg na budowę nowej przeprawy został ogłoszony 15 maja. Oferty na realizację zadania do 30 czerwca złożyło ośmiu potencjalnych wykonawców. Cztery firmy mieszczą się w kwocie przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia, czyli ponad 90 mln złotych. W Miejskim Zarządzie Dróg w Nowym Sączu trwa analiza ofert.

- W związku z pytaniami i informacjami przesłanymi przez potencjalnych wykonawców, mamy obowiązek uzyskać dodatkowe wyjaśnienia treści złożonych ofert w zakresie będącym kryterium ich oceny - mówi Grzegorz Mirek, dyrektor MZD w Nowym Sączu.

Ze względu na znaczną kwotę zamówienia MZD bacznie przygląda się każdemu potencjalnemu wykonawcy.

- Termin rozstrzygnięcia przetargu jest zależny od sprawnych odpowiedzi na zadane przez nas pytania - dodaje Mirek.

Zgodnie z aktualnym harmonogramem rozpoczęcie budowy nowego mostu przez Dunajec powinno nastąpić w październiku tego roku. W trakcie prac będzie zapewnione przejście dla pieszych, z wyjątkiem jednego miesiąca (pod koniec budowy), gdy będzie nasuwana konstrukcja mostu.

Iga Michalec, Stanisław Śmierciak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.