Mówią im jak walczyć z pedofilią i pomóc ofiarom. Szkolenia księży w diecezji katowickiej i sosnowieckiej
W październiku proboszczowie, a potem wszyscy pozostali kapłani z archidiecezji katowickiej przejdą szkolenia - dowiedzą się, jak reagować w przypadku zgłoszeń nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Podobne szkolenia odbyły się już w diecezji sosnowieckiej.
Szkolenia to reakcja na niezwykłej wagi problem społeczny, a także na działania papieża Franciszka, który konsekwentnie walczy z kwestią nad-użyć seksualnych w Kościele. Na koniec lutego przyszłego roku zwołał specjalny szczyt przewodniczących episkopatów z całego świata w sprawie „ochrony nieletnich”.
W każdej polskiej diecezji, decyzją biskupów, powoływani są delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży. To do nich można zgłaszać wszelkie przypadki podejrzeń nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Na stronach internetowych podają swoje numery komórkowe oraz mejle. Są powoływani przez biskupów aż do odwołania i mają niezależną pozycję. Ich zadaniem jest prowadzenie komisji stałej lub powołanej doraźnie do prowadzenia dochodzenia wstępnego w przypadku zgłoszenia podejrzenia przestępstwa. Delegaci są zobowiązani do prowadzenia dochodzenia wstępnego, przewidzianego normami Stolicy Apostolskiej, oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego „w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień