Paweł Chwał

Mural pomoże skompletować zaginione dzieła?

Anna Kropiowska przed kamienicą, na której powstanie kopia obrazu Styki Fot. Paweł Chwał Anna Kropiowska przed kamienicą, na której powstanie kopia obrazu Styki
Paweł Chwał

Scena z fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej ozdobi ścianę jednej z kamienic przy ulicy Wałowej. Namaluje tarnowianka Anna Kropiowska, która od 20 lat tworzy swoje dzieła we Francji.

Na ścianie kamienicy miejskiej przy ul. Wałowej obok pomnika gen. Józefa Bema namalowany zostanie mural przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki.

- Będzie to wizytówka Tarnowa, która sprawi, że miasto stanie się bardziej atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców, ale dla turystów, którzy coraz liczniej je odwiedzają - cieszy się Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury magistratu.

Mural przedstawiać będzie centralną scenę Panoramy, na której znajduje się generał Bem na koniu razem ze swoim sztabem. To jeden z fragmentów dzieła Styki, którego po pocięciu płótna na mniejsze obrazy do tej pory nie udało się odnaleźć i nie wiadomo, czy w ogóle jeszcze istnieje.

- Mam nadzieję, że być może ktoś przechodząc kiedyś obok mojego muralu, skojarzy scenę namalowaną na ścianie z obrazem, który gdzieś widział i w ten sposób uda się dotrzeć do oryginału - mówi Anna Kropiowska, która podjęła się wykonania malowidła.

Jest tarnowianką z urodzenia, która od 20 lat mieszka i tworzy we Francji. W swoim portfolio ma wiele fresków i obrazów naściennych, spośród których największy powstał na powierzchni 280 metrów kwadratowych.

Tarnowski mural z gen. Bemem będzie nieco mniejszy (dzieło będzie szerokie na 16 i wysokie na 11 metrów), niemniej jednak praca przy nim zajmie artystce ok. 4-5 tygodni.

- W zasadzie już je rozpoczęłam, ale przez kilka najbliższych dni wyniki prac nie będą jeszcze widoczne dla przechodniów. Polegać będą na narysowaniu ołówkiem na ścianie konturów odwzorowywanego fragmentu Panoramy. Dopiero potem wezmę pędzelki do ręki i przystąpię do malowania - zdradza metodę pracy Kropiowska. Ma zamiar pracować od wczesnych godzin porannych, by maksymalnie wykorzystać światło dzienne.

Rusztowania zostały już ustawione i zabezpieczone, a ściana - na której pojawić ma się mural - odpowiednio przygotowana. Oczyszczono ją z wszelkich zawilgoceń i nalotu oraz odświeżono.

- W tym roku przypada akurat 120. rocznica namalowania Panoramy Siedmiogrodzkiej. Styka ukończył pracę przy niej we wrześniu 1897 r., a w październiku zaprezentował je w rotundzie we Lwowie. Dlatego chcielibyśmy uroczyście odsłonić mural 14 października, aby w ten sposób nawiązać do tej rocznicy - tłumaczy Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka, która jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Całkowity koszt wykonania muralu to 25 tysięcy złotych. Prace zostaną sfinansowane z budżetu miasta. Mural z Bemem w roli głównej to niejedyny pomysł radnych ze Starówki, który ma szansę na realizację.

W przyszłym roku wykonane ma zostać podobne malowidło na ścianie kamienicy obok ronda hetmana Jana Tarnowskiego, które przedstawiać ma tę kolejną, wielką postać związaną z Tarnowem i to w 530. rocznicę jego urodzin.

Dodatkowo jest jeszcze pomysł wykonania pomnika Tadeusza Tertila.

Postać wybitnego burmistrza miasta miałaby stanąć na Rynku, tuż w sąsiedztwie wejścia do pasażu jego imienia.

Paweł Chwał

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.