Julia Kalęba

My, Polacy, czyli najwięksi neurotycy wśród dzisiejszych Europejczyków

My, Polacy, czyli najwięksi neurotycy wśród dzisiejszych Europejczyków Fot. Anna Kaczmarz
Julia Kalęba

Neurotyczność to jedna z cech osobowości, polegająca na wewnętrznym konflikcie, niskiej odporności na stres oraz skłonnościach do występowania stanów lękowych

Wyniki badań, które były przeprowadzane w 49 różnych kulturach, wykazały, że Polaków cechuje najwyższy poziom cech neurotycznych wśród wszystkich krajów europejskich, które objęto tym badaniem. Jesteśmy neurotykami, czyli znerwicowani, nieodporni na stres, depresyjni?

Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta, dyrektor Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego:

W badaniu, które pani przywołuje, neurotyczność była rozumiana jako jedna z pięciu cech tzw. wielkiej piątki czynników osobowości, na które składa się też otwartość na doświadczenia, ekstrawersja, sumienność i ugodowość. I w tym sensie neurotyczność jest cechą, która z różnym natężeniem charakteryzuje wszystkich ludzi. Natomiast patrząc z perspektywy psychoanalitycznej, będzie już inaczej - neurotyczność rozumiemy jako pewną jakość naszego funkcjonowania psychicznego.

To znaczy?

Człowiek w pierwszych latach życia przechodzi przez wiele faz rozwoju psychicznego: najpierw przez fazę psychotyczną, potem narcystyczną, następnie neurotyczną, aż staje się człowiekiem dojrzałym. Proces ten zachodzi mniej więcej u dwu-, trzy- i czteroletnich dzieci. Jeżeli w tym czasie nie wydarzy się nic, co mogłoby ten prawidłowy rozwój zaburzyć, dziecko takie staje się zdrowym, dojrzałym dorosłym. Problem pojawia się, kiedy w którejś z tych faz maluch nie potrafi sobie poradzić i wówczas cechy charakterystyczne dla danej fazy objawiają się w zaburzonej postaci w przyszłości. Zatem patrząc na neurotyczność jako jeden z elementów rozwoju, przez które przechodzi każdy człowiek, możemy stwierdzić, że problemy w tej fazie nie skutkują poważnymi zaburzeniami w przyszłości. Dziecko, które osiągnęło fazę neurotyczną, ma już zintegrowaną osobowość i tylko krok dzieli go od osiągnięcia w przyszłości dojrzałości. Problem może pojawić się teraz tylko wśród tych kilku cech, charakterystycznych dla fazy neurotycznej. I w tym sensie nie miałbym nic przeciwko, aby wśród różnych zaburzeń psychicznych u Polaków to właśnie ona występowała najczęściej. Tym bardziej że tendencja we współczesnej kulturze zmierza raczej w stronę narcyzmu.

Co w takim razie będzie cechować neurotyka?

Lęk, wstyd, poczucie winy, wstręt. To te uczucia, z którymi w fazie neurotycznej dziecko powinno sobie samo poradzić. I jeżeli wtedy napotka trudności, to w przyszłości pojawi się, mimo wieku, dziecięcy wstyd, lęk przed agresją, onieśmielenie do impulsów erotycznych i bliskości. Neurotyk to dorosły, którego sposób przeżywania rzeczywistości nie jest do końca realistyczny, a jego reakcje emocjonalne są w pewnym sensie dziecięce. On boryka się i broni przed doświadczeniami impulsów agresywnych i seksualnych, tłumi w sobie wiele potrzeb i w konsekwencji nie radzi sobie w dwóch obszarach: zawodowym oraz w życiu intymnym.

Czytaj więcej:

 • bycie neurotykiem - wrodzone czy nabyte z wychowaniem?
 • czy można być neurotykiem i odnieść sukces? 
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.