Leszek Kalinowski

Na wzgórzach gorąco

Radni z klubu Zielona Razem naprawili polanę II. Klub PO  chce remontu amfiteatru Fot. Leszek Kalinowski Radni z klubu Zielona Razem naprawili polanę II. Klub PO chce remontu amfiteatru
Leszek Kalinowski

Temat zagospodarowania Wzgórz Piastowskich wciąż budzi emocje. Wczoraj radni przedstawili kolejne pomysły

Dyskusja na temat Wzgórz Piastowskich toczy się od dawna. Plany zagospodarowania tego miejsca wywołują wiele emocji.

- Nie ma się co dziwić. Teraz albo nigdy. Zdajemy sobie sprawę, że to co zrobi się teraz, pozostanie na długie lata - mówi Felicjan Nowak, który w Zielonej Górze mieszka od 1971 roku. - Wzgórza mają służyć wszystkim mieszkańcom, a nie tylko tym z os. Piastowskiego. Niech decyduje większość.

Podczas konsultacji społecznych, które odbyły się na polanie, wielu mieszkańców sprzeciwiło się planom postawienia na niej lodowiska. Różne też były zdania na temat wieży widokowej. Dlatego prezydent Janusz Kubicki stwierdził, że miasto lodowiska w tym miejscu na pewno nie wybuduje. A wieża zgodnie z sugestiami będzie mniejsza.

Radni Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz z klubu Zielona Razem także interesują się tym miejscem od dawna. Czekając na poważne zmiany na wzgórzach, próbują już dziś odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Jedną z nich było odnowienie tzw. drugiej polany w lesie. Stały tam dwie wiaty, ławki i stoły, a także palenisko. Ktoś jednak postanowił zdewastować to miejsce. Podpalił wiatę, rozwalił palenisko. Radni postanowili naprawić szkody. Ze swej puli do podziału 20 tys. zł przeznaczyli też na nową, większą wiatę ze stołem i ławą, Wczoraj je malowano, udało się także przywrócić do poprzedniego stanu palenisko.

- To jedyne takie miejsce w mieście, gdzie możemy oficjalnie palić ognisko - mówi Paweł Wysoki. - Wystarczy zadzwonić do ZGKiM, które przygotuje tu dla nas drewno za darmo.

W sobotę radni zapraszają o 11.00 przed amfiteatr. Najpierw zaplanowano wspólne sprzątanie, a potem biesiadę przy ognisku. Fundują kiełbaski. Grzegorz Hryniewicz zagra na gitarze i zaśpiewa.

Wzgórzom Piastowskim poświęcona była też wczorajsza konferencja prasowa radnych klubu PO. Uważają oni, że wciąż trwa opracowanie zmian w tym rejonie miasta. Warto dołożyć więc do niej swoją cegiełkę do zmian na wzgórzach. - Chodzi nam o to, by nie wyłączać z rewitalizacji ani amfiteatru, ani polany przy nim - mówi Robert Sapa, szef klubu. - Naszym zdaniem podczas konsultacji nie pokazano dokładnie mieszkańcom, na czym zmiany miałyby polegać. Gdyby wiedzieli, na pewno zmieniliby zdanie o lodowisku/wrotkarni.

Według radnych powinno ono jednak powstać na polanie. Nie zajęłoby jej całej. Byłoby z rozsuwanymi ścianami, więc stałoby się miejscem wielu imprez, pikników i spotkań. Możliwości jest wiele.

Poza tym nie wolno nam odpuścić modernizacji amfiteatru. Bo jeśli teraz tego nie zrobimy, to z własnego budżetu na pewno w najbliższych latach nie będzie to możliwe.

- Inne miasta, które mają podobne obiekty, dawno już je wyremontowały - mówi Marcin Pabierowski, pokazując wizualizacje amfiteatrów w Opolu, Koszalinie, Kołobrzegu. - Koszty są różne, od 5 do 20 milionów złotych. Są możliwości pozyskania pieniędzy z kilku źródeł, dlatego nie odpuszczajmy tego zadania.

Zdaniem Krzysztofa Machalicy, modernizacja naszego amfiteatru objęłaby widownię i zadaszeni. Zaplecza nie trzeba zmieniać.

W poprzedniej kadencji G. Hryniewicz przekazał ze swej puli 40 tys. zł na projekt remonty widowni i zadaszenie. Jest gotowy. Warto to tematu wrócić, bo jak mówią radni, to kultowe miejsce w mieście.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.