Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Robert Gąsiorek

Najszybsza babcia świata kontra leniwce na fasiągach

Barbara Prymakowska biega i jeździ na rolkach, bo nie chce spędzać czasu, oglądając świat zza okna swojego mieszkania. Tutaj: na drodze do Morskiego Fot. Facebook/Barbara Prymakowska Barbara Prymakowska biega i jeździ na rolkach, bo nie chce spędzać czasu, oglądając świat zza okna swojego mieszkania. Tutaj: na drodze do Morskiego Oka
Robert Gąsiorek

Dziewięciokilometrową drogę z parkingu na Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka pokonują tysiące turystów dziennie. Znaczna część z nich - na konnych fasiągach. A Barbara Prymakowska z Tarnowa całą trasę pokonała, biegnąc. Co w tym nadzwyczajnego? Przede wszystkim to, że pani Basia ma już za sobą 75 wiosen.

Po kolei mijała wypełnione ludźmi - a ciągnięte przez umęczone upałem i wysiłkiem konie - wozy. W pewnej chwili jej znajomy, biegnący tuż przed nią, zrobił jej zdjęcie. Akurat w chwili, gdy 75-latka, z uśmiechem na twarzy, wyprzedza kolejny fasiąg.

Fotografia pojawiła się na Facebooku. Na medialny efekt nie trzeba było długo czekać: wszyscy byli pod wrażeniem pani Basi. Cóż, kobieta w piękny sposób zawstydziła turystów siedzących w wozach konnych.

Aktywność wstydliwa

Był wtorek, 24 lipca. Prymakowska i jej kolega, Adam Buczyński, przebywali w Zakopanem. - Oboje będziemy biec we wrześniu w maratonie górskim Jungfrau w szwajcarskich Alpach i chcieliśmy się przygotować do imprezy - mówi 75-latka.

Przed południem wyruszyli z Palenicy Białczańskiej w stronię Morskiego Oka. Ona w sportowym stroju, opasce na głowie, przeciwsłonecznych okularach pokonywała kolejne metry. Co jakiś czas mijała zaprzęgi konne z turystami. - Aż zgrzytałam zębami, jak zobaczyłam, kto tam jedzie. Byli to ludzie o cztery dekady młodsi ode mnie, rozłożeni na siedzeniach - zaznacza pani Barbara.

Biegaczka zwróciła uwagę też na konie, które wyglądały na bardzo wyczerpane. - One już chyba na jednym płucu ciągnęły ten wóz, a dodatkowo nie mogły się opędzić od much - opowiada. 75-latka ironicznie zawołała wtedy w stronę turystów, którzy wygodnie siedzieli w zaprzęgu: „brawo, brawo”. - I wtedy ktoś się odezwał, że jak się ma pieniądze, to się jedzie - kręci głową kobieta.

Zamieszczone na Facebooku zdjęcie okrasiła podpisem: „Wyprzedzałam furmanki z młodzieżą, aktywność wstydliwa, a koników żal”.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • co było największym sportowym wyczynem dla pani Basi?
 • czym na co dzień zajmuje się biegaczka?
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Robert Gąsiorek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.