Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej. Warto je mieć w codziennej diecie

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Urszula Sobol

Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej. Warto je mieć w codziennej diecie

Urszula Sobol

Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej to produkt zgłoszony do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie 2021 przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Jasienicy Rosielnej.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej regularnie zgłasza swoje produkty do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie.

- Bierzemy udział w konkursie, ponieważ chcemy z naszymi artykułami dotrzeć do jak najszerszego grona konsumentów. To, co produkujemy jest podstawą codziennego menu w wielu polskich domach. Tym razem zgłosiliśmy jogurt naturalny ekologiczny - wyrób nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy - mówi Kazimierz Śnieżek, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jasienicy Rosielnej.

Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej produkowane są z najlepszego mleka, które pochodzi od dostawców z Podkarpacia.

Do wytwarzania jogurtów naturalnych ekologicznych używa się mleka ekologicznego pochodzącego z gospodarstw, które są pod ścisłą kontrolą jednostek certyfikujących.

Smaczne i zdrowe produkty

Jogurty naturalne ekologiczne otrzymywane są przez zakwaszenie mleka żywymi kulturami bakterii jogurtowych, co jest korzystne dla naszego zdrowia. Polecane są osobom dbającym o linię, jak również zwalczającym nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i starających się zapobiegać osteoporozie.

Dodatkowo zalecany jest przy kuracjach antybiotykowych jako probiotyk, który jest bardzo pomocny w odbudowie naturalnej mikroflory jelit. Duża ilość wapnia zawartego w tych produktach gwarantuje budowę dobrego układu kostnego.

W jogurtach naturalnych oprócz składników odżywczych takich jak witaminy, minerały czy wysokowartościowe białka występują żywe kultury bakterii.

- Jestem zwolennikiem zdrowej i jak najmniej przetwarzanej żywności, dlatego produkty z logiem OSM Jasienica Rosielna posiadają tą właśnie czystą etykietę - podkreśla Kazimierz Śnieżek, prezes OSM Jasienica Rosielna. - Do produkcji poszczególnych asortymentów nie stosuje się konserwantów, sztucznych dodatków, wzmacniaczy smaku, barwników i zagęszczaczy. Dajemy gwarancję, że nasz nabiał nie zawiera negatywnie kojarzonych przez konsumentów dodatków do żywności.

Ze względu na tak liczne właściwości odżywcze jogurty naturalne naturalne ekologiczne powinny się znaleźć w codziennej diecie każdego człowieka.

Dodatkowo jogurty mają również szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowią doskonałą bazę do sosów i dipów oraz ma zastosowanie do sałatek, deserów czy dań mięsnych.

Produkcja w sposób tradycyjny i ekologiczny

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej posiada wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000:2018, a wyroby ekologiczne pod nadzorem, firmy certyfikującej COBICO. Potwierdzeniem wysokich standardów produkcji są liczne certyfikaty, nagrody i wyróżnienia, jakie OSM otrzymuje za produkowane przetwory z mleka.

Warto wiedzieć!

OSM Jasienica Rosielna

OSM Jasienica Rosielna może poszczycić się ponad 90-letnią tradycją w produkcji nabiału.

Wyroby te charakteryzują się tzw. krótką (prostą) listą składników, minimalnym stopniem przetworzenia oraz tym, że są wytwarzane metodami tradycyjnymi. OSM Jasienica Rosielna to jedna z dwóch OSM na Podkarpaciu, której udało się nie tylko przetrwać, ale stworzyć nowoczesny zakład produkcyjny.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.