Julia Kalęba

Nasze owoce i warzywa - drogie dla klientów i rolników

Za wzrost cen warzyw na targach i w sklepach odpowiada susza. Rekordy bije cena pietruszki Fot. Anna Kaczmarz Za wzrost cen warzyw na targach i w sklepach odpowiada susza. Rekordy bije cena pietruszki
Julia Kalęba

Wysokie ceny jarzyn i wyjątkowo słaby skup owoców są tegoroczną zmorą rolników i sadowników. Zbiory warzyw korzeniowych i zbóż wypadają w tym roku najsłabiej.

W tym roku żniwa ruszyły wyjątkowo szybko. Szacuje się, że wegetacja zbóż rozpoczęła się od tygodnia do dwóch wcześniej niż zwykle, natomiast w przypadku kukurydzy - nawet miesiąc. Przyspieszone zbiory są także w przypadku owoców i warzyw.

- Zima była łagodna, a zamiast przedwiośnia i wiosny od razu przyszło lato. Wysokie temperatury i susza przyczyniły się do znacznie wcześniejszych upraw roślin - mówi Ryszard Czaicki, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie.

Straciły warzywa korzeniowe

Susza mocno odbiła się przede wszystkim na uprawach pietruszki i marchwi. Ta pierwsza staje się niemal ekskluzywnym towarem na placach targowych. W Krakowie, Chrzanowie i Tarnowie trzeba za nią zapłacić 15 zł za kilogram, mimo że rok temu klienci mogli ją nabyć za 2 zł. Ceny za pęczek wahają się od 2 do 4 zł.

- Niektóre ceny zaskakują. 15 złotych za pietruszkę to zdecydowana przesada. Kupię w markecie, tam jest kilka złotych taniej - mówi Halina Brandys, mieszkanka Chrzanowa.

Na tzw. maślanym rynku w Nowym Sączu pietruszkę oferuje zaledwie kilku sprzedawców (żądają nawet 17 zł za kilo). Są jednocześnie producentami swojego towaru. Zgodnie mówią, że wysokie ceny tego warzywa wynikają z kilkumiesięcznej suszy. Z kolei w sieci sklepów Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej (25 na terenie Nowego i Starego Sącza, Krynicy-Zdroju oraz pobliskich gmin) cena jest uzależniona od jeszcze kilku innych czynników, w tym marży, jaką ma dana placówka.

Czytaj więcej i sprawdź:

  • które sektory rolnictwa odnotowały największe straty?
  • są jednak owoce, które obrodziły... aż za bardzo. Za które owoce skupy płacą... mniej niż 50 groszy za kilogram? 
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Julia Kalęba

Reporterka działu Kultura oraz Magazynu "Gazety Krakowskiej"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.