Naukowiec z UKW może znaleźć się w komisji do spraw przypadków pedofilii

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dorota Witt

Naukowiec z UKW może znaleźć się w komisji do spraw przypadków pedofilii

Dorota Witt

10 osób znalazło się na sejmowej liście kandydatów na członków państwowej komisji do spraw przypadków pedofilii. Wśród nich jest prof. Radosław Krajewski z Instytutu Prawa i Ekonomii UKW w Bydgoszczy. Spośród kandydatów posłowie wybiorą trzech.

Państwowa komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej
i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 miała powstać już dawno. Ponad rok temu, zaraz po premierze filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki.

Pora na decyzję posłów

Już we wrześniu ubiegłego roku w życie weszła ustawa, która stanowi, że komisja ma być organem „niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się z siedmiu członków.

Trzech ekspertów powoła Sejm większością trzech piątych głosów, jednego - Senat (także większością trzech piątych głosów). Po jednej osobie powołali już: prezydent - Justynę Kotowską, premier - Elżbietę Malicką i Rzecznik Praw Dziecka - Błażeja Kmieciaka.

Przyszła pora na decyzję posłów. Stworzono już listę 10 kandydatów, spośród których wybrani zostaną trzej przedstawiciele. Na liście pojawił się bydgoski naukowiec, prof. Radosław Krajewski z Instytutu Prawa i Ekonomii UKW w Bydgoszczy, ekspert w zakresie prawa karnego materialnego. Tę kandydaturę zgłosili posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Bydgoski naukowiec wśród kandydatów

Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.