Alicja Fałek

Nie było pieniędzy dla przewodników po cerkwiach, po interwencji się znalazły

Wnętrze cerkwi prawosławnej pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana w Bartnem. Obiekt jest na Szlaku Architektury Drewnianej Fot. Fot. drewnianamalopolska.pl Wnętrze cerkwi prawosławnej pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana w Bartnem. Obiekt jest na Szlaku Architektury Drewnianej
Alicja Fałek

Cerkwie i kościółki na Szlaku Architektury Drewnianej, z wyjątkiem tych znajdujących się na liście UNESCO, miały być niedostępne dla turystów. Zarząd województwa małopolskiego nie przekazał dotacji na zatrudnienie przewodników, uzasadniając, że nie ma środków. Opisaliśmy sprawę i pieniądze się znalazły.

Bomba z informacją o tym, że w tym sezonie może być problem ze zwiedzaniem wybranych zabytków na szlaku, wybuchła kilka dni temu. Opiekunowie, przewodnicy i proboszczowie świątyń wpisanych na Szlak Architektury Drewnianej (SAD) dostali pismo z Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Także ci z Sądecczyzny.

„W bieżącym roku, w związku z trudnościami formalno-organizacyjnymi, samorząd województwa małopolskiego zdecydował o zawieszeniu przekazania dodatkowych środków finansowych na realizację projektu Otwarty Szlak Architektury Drewnianej” - napisał w oficjalnym piśmie skierowanym do wcześniej wymienionych Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. „MOT z przykrością zmuszona jest zawiesić jego realizację w dotychczasowej formule” - zakończył.

Kasa na zwiedzanie potrzebna

MOT nie jest firmą, nie zarabia, a utrzymuje się ze składek i dotacji. W 2018 r. łączne koszty działania Szlaku Architektury Drewnianej wyniosły milion złotych i w stu procentach pochodziły z pieniędzy samorządu województwa małopolskiego.

- W tym roku, przy wzroście kosztów zatrudnienia oraz zawieszeniu przekazania dodatkowych środków od województwa małopolskiego, MOT nie jest w stanie finansować realizowanego projektu w dotychczasowej formule - tłumaczy prezes Biedroń.

Informację o braku finansowania z niedowierzaniem przyjął Leszek Zegzda współtwórca Szlaku Architektury Drewnianej i były prezes MOT.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Fałek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.