Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nie chcą nas leczyć - alarmują chorzy na groźne nowotwory. Przekonują, że nie są "trędowaci"

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szopa/ Polskapresse
Dorota Stec-Fus

Nie chcą nas leczyć - alarmują chorzy na groźne nowotwory. Przekonują, że nie są "trędowaci"

Dorota Stec-Fus

Pacjenci ze szpiczakiem mnogim nie mają dostępu do nowoczesnych terapii oraz turnusów sanatoryjnych, niezbędnych do wyzdrowienia. Krakowscy lekarze wraz z chorymi walczą z resortem i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Każda władza w Polsce podkreśla, że państwo ma obowiązek dbać o zdrowie i życie obywatela na każdym etapie. Dlaczego zatem resort zdrowia nie chce refundować leków niezbędnych w terapii groźnego nowotworu - szpiczaka mnogiego w tzw. trzeciej linii leczenia!? - pyta zmagająca się już szósty rok z chorobą Barbara Bohosiewicz z Krakowskiej Grupy Wsparcia, działającej w ramach Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka.

Szef fundacji, dr hab. Artur Jurczyszyn oraz inni lekarze z Katedry Hematologii Collegium Medicum UJ, walczą o dostęp swych pacjentów do sprawdzonych i stosowanych w świecie leków.

- Kiedy chory w Polsce dowiaduje się że ma szpiczaka plazmacytowego (mnogiego), to tak jakby usłyszał wyrok śmierci. A tak wcale być nie musi. Chorzy z tym nowotworem w USA czy w wielu krajach europejskich żyją nawet 10-15 lat, gdyż mają dostęp do nowoczesnych terapii. W Polsce większość pacjentów ma przed sobą tylko 6-7 lat życia - ubolewa Jurczyszyn.

W dalszej części tekstu:

 • Jakie preparaty chce wprowadzić fundacja na listę refundacyjną?
 • Dlaczego chorym na nowotwór krwi utrudnia się wyjazd do sanatorium?
 • O co walczy Krakowska Grupa Wsparcia?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Stec-Fus

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.