Nie dla lodowiska, tak dla wieży, ale...

Czytaj dalej
Fot. Natalia Dyjas
Leszek Kalinowski

Nie dla lodowiska, tak dla wieży, ale...

Leszek Kalinowski

Wzgórza Piastowskie mają się zmienić, ale tak, by nie za dużo ingerować w przyrodę - tego chcą mieszkańcy. Miasto się z tym zgadza.

Wczoraj podsumowano konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Wzgórz Piastowskich. Przeprowadziła je Fundacja Partycypacja. Podczas festynu pod hasłem Piast Igrzyska, a także spotkań z mieszkańcami w szkołach, spacerów badawczych. Przeprowadzono też wywiady, ankiety. Pod uwagę wzięto listy mieszkańców i organizacji społecznych.

Na temat zagospodarowania Wzgórz Piastowskich wypowiedziało się blisko 800 osób.

Co wynika z rozmów, głosowania zielonymi i czarnymi kropkami (na znak dezaprobaty niektórzy nie naklejali kropek - te głosy też policzono).

Jak mówi Dorota Bazuń z Fundacji Partycypacja - mieszkańcy nie chcą budowy lodowiska na Wzgórzach Piastowskich. Niezależnie od tego, w jakim miejscu miałoby ono powstać. Największy sprzeciw budziła propozycja, by lodowisko stanęło na polanie przy amfiteatrze.

- Jednocześnie wiele osób podkreślało, że owszem lodowisko mogłoby powstać w mieście, ale w innej lokalizacji - mówi D. Bazuń. - Wskazywano teren przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym albo na zalewie w Ochli.

Mieszkańcy, którzy brali udział w konsultacjach, akceptują pomysł budowy wieży widokowej. Ale nie chcą, by była ona duża. Mniejsza także mogłaby spełniać funkcję rekreacyjno-edukacyjną.

Kolejną rozważaną sprawą była rozbudowa minizoo przy ul. Botanicznej. Zielonogórzanie widzą taką potrzebę. Zaznaczają, że należy używać w tym przypadku więcej materiałów naturalnych. Nie wszystkim dorosłym podobają się plastikowe figury zwierząt i bajkowych postaci.

- Natomiast polana powinna zostać w obecnej postaci - podkreśla D. Bazuń. - Słyszeliśmy, że jak miejsce to się zmieni, to nie będzie gdzie zorganizować takich pikników jak ten.

Prezydent Janusz Kubicki przyznaje, że będzie tak jak chcą mieszkańcy. Lodowiska na Wzgórzach Piastowskich nie będzie.

- Górki Tatrzańskiej jednak nie da się przenieść w inne miejsce - mówi gospodarz Winnego Grodu. - Dlatego zagospodarujemy stok, by można było z niego bezpiecznie korzystać. Wieżę widokową zrobimy niższą. Polana zostanie taka jak jest. Nie będzie plastików w minizoo.

Prezydent odniósł się także do listu społeczników, którzy negatywnie ocenili organizację „Piast Igrzysk”. Zdaniem członków Zielonogórskiego Towarzystwo Upiększania Miasta, Grupy F-13, Inicjatywy Lokalnej Las Piastowski i Ruchu Miejskiego Obywatele Zielonej Góry ich uczestnictwo w pikniku zostało zmarginalizowane.

- Nie zgadzam się z tym. Zaprosiliśmy ich na piknik. Mogli przedstawić swoje propozycje, rozmawiać z mieszkańcami.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.