Niebezpieczna gra ustawą o IPN. Co służy Polsce, a co jej szkodzi

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Gąciarz
Zbigniew Bartuś

Niebezpieczna gra ustawą o IPN. Co służy Polsce, a co jej szkodzi

Zbigniew Bartuś

Wbrew twierdzeniom PiS, walka z określeniem „polskie obozy” była ostatnio pełna sukcesów: winni przepraszali, niepoprawni musieli się liczyć z ostrą reakcją polskiej dyplomacji i Polonii oraz procesami o zniesławienie. Te procesy zaczęliśmy właśnie wygrywać. Bez awantur.

Za rządów PO i PSL wszystkie ambasady RP otrzymały instrukcję, jak reagować na użycie kłamliwego zwrotu „polskie obozy” w zagranicznych mediach i życiu publicznym. Nasi dyplomaci, przy wsparciu organizacji polonijnych, interweniowali, zmuszając oszczerców do przeprosin i sprostowań. Przy okazji odbiorcy największych mediów mogli poznać prawdę o roli Polski w II wojnie i sytuacji, w jakiej znaleźli się wówczas obywatele RP. Także o tym, jaką postawę wobec Holokaustu zajęło polskie państwo podziemne i jakie dyspozycje wydawał rząd na uchodźstwie. Świat dowiadywał się o Karskim, Żegocie itd.

Dzięki tym zabiegom i naciskom czołowe media w USA zapisały w tzw. stylebookach, czyli zbiorach zasad, jakimi kierują się dziennikarze, zakaz używania kłamliwego zwrotu. Gorzej było w Niemczech, gdzie - paradoksalnie - szkalujący zwrot pojawiał się najczęściej. Interwencje dyplomatyczne kończyły się wprawdzie sukcesem (przeprosinami), ale „błąd” był ciągle powtarzany.

Mec. Lech Obara, znany olsztyński radca prawny (reprezentujący Polaków m.in. w sporach z obywatelami Niemiec, którzy po II wojnie opuścili Warmię i Mazury i mimo uzyskania odszkodowań żądali zwrotu majątków), wraz z garstką byłych więźniów niemieckich obozów oraz prawników, dziennikarzy i społeczników, założył w 2013 r. stowarzyszenie Patria Nostra. Jego celem jest reagowanie na wszelkie próby przypisywania Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie.

W dalszej części tekstu:

 • twarde stanowisko Niemiec
 • minister Jaki chce karać
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.