Niemieckie zbrodnie na Kielecczyźnie. Poznaj tragiczną historię

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Tomasz Trepka

Niemieckie zbrodnie na Kielecczyźnie. Poznaj tragiczną historię

Tomasz Trepka

Ekstremalna eksploatacja i eksterminacja społeczeństwa polskiego stanowiły jeden z kluczowych elementów polityki niemieckiego okupanta w latach 1939–1945. Kielecczyzna była, obok Lubelszczyzny, regionem naznaczonym największą liczbą prowadzonych przez Niemców akcji terrorystycznych.

W trakcie II wojny światowej Niemcy złamali wszystkie międzynarodowe umowy, postanowienia oraz konwencje. – Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być naszym pierwszym zadaniem. Dla celów propagandy podam jakąś przyczynę wybuchu wojny, mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie – mówił w przemówieniu 22 sierpnia 1939 roku Adolf Hitler.

Dowiedz się

  • jakie grupy społeczne podlegały największemu terrorowi,
  • dlaczego były uważane za zagrożenie,
  • ilu mieszkańców Kielecczyzny rozstrzelano. 
Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.