Nienasyceni. Dramaty ludzi, którzy nieustannie czują głód

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Paulina Padzik

Nienasyceni. Dramaty ludzi, którzy nieustannie czują głód

Paulina Padzik

Osoby z zespołem Pradera-Williego nigdy nie uwolnią się od uczucia głodu. Będzie im towarzyszył zawsze, niezależnie od tego, ile zjedzą. Medycyna zna przypadki, kiedy z przejedzenia chorym pękały żołądki.

Sypialnia jest nad kuchnią, żeby rodzice słyszeli, jak Emilka w nocy będzie zakradać się do lodówki. Na razie ani szafki, ani lodówka nie są zabezpieczone zamkami. Ale będą, bo inaczej Emilka wyjadłaby z nich wszystko, co nadaje się do jedzenia. Także odpady ze śmietnika.
- Kiedyś chodziliśmy do kina z mężem, teraz nie ma na to czasu - mówi Justyna Orawiec, mama 2-letniej Emilki. Mieszkają pod Krakowem. - Przeraża mnie to, że będę musiała siedzieć z dzieckiem całe życie. Tęsknię za pracą, chciałabym się wyrwać czasem - w jej głosie słychać gorycz.

Emilka będzie wymagała stałej opieki do końca życia. Ma chorobę genetyczną - zespół Pradera-Williego. Objawy to między innymi: słabe napięcie mięśniowe, brak odruchu ssania u małych dzieci, skłonność do samookaleczania się (przez drapanie zadrapań albo ran), wybuchy złości.
I głód. Nieposkromiony, nienasycony, towarzyszący dziecku na każdym kroku. Ten głód lekarze porównują do głodu narkotykowego.

Czytaj więcej:

  • Jakie są szanse na powstrzymanie tej choroby, a może medycyna jest na tym etapie bezsilna...
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Paulina Padzik

Dziennikarka "Gazety Krakowskiej", laureatka konkursu Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Zajmuje się tematami społecznymi i interwencyjnymi - nie tylko lokalnie. Pisze też o ciekawych ludziach i miejcach. Prowadzi programy wideo: "Zakaz wstępu" i "Dzieci mówią jak jest". Znasz sprawę, którą warto opisać lub chcesz coś zgłosić? Napisz do mnie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.