Niepełnosprawni aktorzy zagrali w poruszającym filmie "Zebrzydowskie sianokosy"

Czytaj dalej
Paweł Gzyl

Niepełnosprawni aktorzy zagrali w poruszającym filmie "Zebrzydowskie sianokosy"

Paweł Gzyl

Do internetu trafił fabularny film krótkometrażowy „Zebrzydowskie sianokosy” opowiadający o hitlerowskiej zbrodni z 1942 roku. Zagrali w nim podopieczni zebrzydowskiego Konwentu Bonifratrów i Domu Opieki Społecznej oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej.

„Zebrzydowskie sianokosy” opowiadają o autentycznym wydarzeniu z czasów II wojny światowej. W 1942 roku do Zebrzydowic przyjechali niemieccy żołnierze przebrani w stroje pielęgniarzy i w ramach Aktion T4.

Siłą zabrali trzydziestu podopiecznych miejscowego Konwentu Bonifratów, który zajmował się ludźmi niepełnosprawnymi umysłowo. Potem wraz z pacjentami krakowskiego szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie zostali oni przetransportowani w osiemnastu wagonach do Auschwitz-Birkenau – a tam zagazowano ich w pierwszej komorze gazowej obozu koncentracyjnego, zgodnie z rozkazem niemieckich władz, skazującym ich na „łaskawą śmierć”.

W dalszej części tekstu o tym skąd się wziął pomysł, aby w filmie wzięli udział osoby niepełnosprawne i jak narodził się temat filmu.

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.