Paulina Marcinek-Kozioł

Niepewna przyszłość edukacji w Radłowie

Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka ma nadzieję, że obok ZSP w pałacu ulokuje się szkoła muzyczna Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka ma nadzieję, że obok ZSP w pałacu ulokuje się szkoła muzyczna
Paulina Marcinek-Kozioł

Liceum i technikum w Radłowie grozi stopniowa likwidacja. Czy minister kultury zgodzi się na powstanie szkoły muzycznej?

Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie grozi stopniowe wygaszanie już od nadchodzącego roku szkolnego. Do klas pierwszych placówki zgłosiło się ledwie 15 kandydatów, czyli za mało na utworzenie choćby jednego oddziału.

- Czekamy jeszcze na chętnych uczniów. Do 20 sierpnia zarząd powiatu podejmie decyzję o przyszłości zespołu szkół w Radłowie - mówi Edmund Juśko, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Jeśli dodatkowa rekrutacja nie wypali, ostatnią szansą na uratowanie edukacji w XIX-wiecznym pałacu Dolańskich jest uruchomienie w jego murach szkoły muzycznej, o co zabiega samorząd Radłowa.

- Mamy dużo uzdolnionej muzycznie młodzieży, a nie wszyscy mogą dojeżdżać do Tarnowa - mówi Zbigniew Mączka, burmistrz miasteczka.

Do szczęścia potrzebna jest aprobata Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prośba o utworzenie „muzyka” została do resortu wysłana w lutym i ponowiona w marcu br.

Odpowiedzi nie było, więc do Warszawy wybrała się delegacja, w składzie której znalazł się burmistrz Mączka, członek zarządu powiatu Jacek Hudyma oraz poseł PiS Włodzimierz Bernacki.

Zbigniew Mączka: niecierpliwie czekamy na odpowiedź z ministerstwa

- Wyszliśmy ze spotkania w ministerstwie z mieszanymi uczuciami. Początkowo odpowiedź była na „nie”. Jednak robiliśmy co w naszej mocy, przedstawiając argumenty, że ta szkoła jest naprawdę potrzebna. Czy nam się udało? Zobaczymy pod koniec lipca - mówi Mączka. W szkole muzycznej mogłoby się się uczyć od września ok. 70-80 dzieci. Edukacja młodych artystów odbywałaby się w szkole popołudniami, po zakończeniu lekcji w technikum i liceum z ZSP.

- Jesteśmy otwarci na tę propozycję. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź z ministerstwa. Ja mogę obiecać, że zrobię wszystko, by szkołę w Radłowie uratować - zapewnia Jacek Hudyma, etatowy członek zarządu powiatu.

- Uruchomienie szkoły muzycznej obniżyłoby nam koszty utrzymania placówki - dodaje Edmund Juśko. Powiat do utrzymania ZSP dokłada od kilku lat ponad 600 tys. zł rocznie. Miasto w ub. roku szkolnym wyłożyło 150 tys. zł.

Radłowska szkoła dwa lata temu obchodziła 70-lecie. Jej absolwentami byli m.in. prof. Franciszek Ziejka, były już rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz arcybiskup Józef Kowalczyk.

Paulina Marcinek-Kozioł

 


Swoją przygodę w Gazecie Krakowskiej zaczęłam kilka lat temu. Pracuję w tarnowskiej redakcji na stanowisku reporter. Wcześniej byłam dziennikarką i prezenterką lokalnych telewizji. Często piszę o problemach społecznych. Lubię rozmowy z ciekawymi ludźmi. Chętnie biorę na tapet interesujące inicjatywy, które są organizowane w naszym mieście. W wolnych chwilach uwielbiam słuchać muzyki. Jeśli idziecie ulicą i akurat przejeżdża koło was samochód, słyszycie Deep Purple, nasz lokalny zespół Totentanz albo Piotra Cugowskiego możecie być prawie pewni, że to ja :)


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.