Paweł Chwał

Niepodległość zastąpi PRL

Niepodległość zastąpi PRL Fot. Paweł Chwał
Paweł Chwał

Historycy IPN nie mają wątpliwości, że XXV-lecie PRL jednoznacznie łączy się z komunizmem. W Tarnowie radni szykują więc zmianę nazwy osiedla na Niepodległości. Wcześniej konsultacje.

Osiedle Niepodległości zamiast osiedla XXV-lecia PRL - prawdopodobnie taka nazwa pojawi się już niebawem na tabliczkach na kilkunastu blokach, w których mieszka blisko dwa tysiące tarnowian. To największa grupa mieszkańców miasta, której dotknie ustawa dekomunizacyjna.

Nazwę osiedle Niepodległości zaproponowali m.in. członkowie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem i Towarzystwa Sokół - Świat Pracy. Zarekomendowali ją również podczas wtorkowego posiedzenia radni miejscy z komisji do spraw nazewnictwa ulic i placów.

- Nazwa osiedle XXV-lecie PRL musi zostać zmieniona, bo wymuszają to nowe przepisy. Zresztą dostaliśmy też pismo z Instytutu Pamięci Narodowej, w którym jednoznacznie zaznaczono, że nazwa ta musi zniknąć z przestrzeni miejskiej, podobnie jak ulice Rzymowskiego i Hibnera, bo ewidentnie wiążą się z ustrojem komunistycznym - tłumaczy Stanisław Klimek, radny miejski, członek komisji.

Ul. Rzymowskiego (ministra spraw zagranicznych w latach 1945-1947) patronować ma poeta Kazimierz Wierzyński, a obecnej ulicy Władysława Hibnera - generał Michał Tokarzewski.

Dekomunizacja ulic największe kontrowersje wzbudza jednak na osiedlu XXV-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Niepodległość zastąpi PRL
Paweł Chwał PRL w nazwie osiedla mnie nie raził - przyznaje Maria Niedzielska

- Ta nazwa odwołuje się do okresu w historii Polski, którego nie można, ot tak, z niej wymazać - twierdzi Krystyna Drozd, przewodnicząca Rady Osiedla Grabówka. Działacze osiedlowi jeszcze w marcu jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której sprzeciwiają się zmianie nazwy os. XXV-lecia PRL.

Zaczęli już nawet zbierać w tej sprawie podpisy. Czasu mają niewiele, głosowanie dotyczące nowej nazwy dla osiedla odbędzie się bowiem prawdopodobnie już podczas czerwcowej sesji rady miejskiej.

- Radni powinni wziąć pod uwagę to, że na osiedlu mieszka kilka tysięcy osób, w tym wielu właścicieli firm - uważa Jakub Kwaśny, radny lewicy -Będą musieli wymienić między innymi prawa jazdy i dowody rejestracyjne, a dodatkowo też pieczątki i całe mnóstwo dokumentów, które regulują ich działalność pod obecnym adresem . To koszty, które oni sami będą musieli ponieść - dodaje. Podzieleni są zresztą również sami mieszkańcy.

- Mieszkam tutaj od 50 lat, gdy to osiedle powstawało i dotąd ten PRL w nazwie jakoś szczególnie mnie nie raził - mówi Maria Niedzielska. - Skoro jednak trzeba go usunąć, to niech zmieniają. Szkoda, że dopiero teraz, bo akurat wymieniłam dowód - mówi.

Wcześniej do konsultacji społecznych skierowano propozycje nowych nazw dla sześciu innych tarnowskich ulic. Mariana Buczka zastąpić ma Kresowa, Lucjana Szenwalda - święta Faustyna, Stanisława Ziaję - Józef Małecki, Aleksandra Waszkiewicza - generał Władysław Raginis, a Franciszka Zubrzyckiego - Stanisław Skalski. Po wielu latach oczekiwania ulicę może zyskać też Krzysztof Kamil Baczyński - w miejsce Bolesława Kowalskiego.

Paweł Chwał

Dziennikarzem jestem od ponad 20 lat. Piszę w zasadzie o wszystkim, dlatego można mnie spotkać na co dzień z nieodłącznym aparatem fotograficznym niemal wszędzie. Specjalizuję się w tematyce społecznej, chętnie opisuję problemy, z którymi muszą zmagać się na co dzień nasi Czytelnicy oraz kuriozalne i niezrozumiałe często decyzje, które uprzykrzają im życie. Lubię odkrywać historię miasta i regionu oraz ukazywać piękne i nieodkryte miejsca, których pod Tarnowem jest mnóstwo.  Każdy dzień w tej pracy jest inny i nieprzewidywalny.


Moja dewiza to: "Każdy temat można opisać w ciekawy sposób, trzeba tylko rozmawiać z ludźmi"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.