Nierzeczywista rzeczywistość

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Jerzy Sułowski

Nierzeczywista rzeczywistość

Jerzy Sułowski

W obliczu nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy warto się po prostu na chwilę zatrzymać, pomyśleć o tym, z czym musimy się mierzyć i jak bardzo w tym potrzebna jest nam nadzieja.

Albert Camus w „Dżumie” pisał: „zaraza nie jest na miarę człowieka, więc powiada się sobie, że zaraza jest nierzeczywista, to zły sen, który minie. Lecz nie zawsze ów sen mija i od złego snu do złego snu to ludzie mijają”.

Po kilkunastu miesiącach życia w cieniu pandemii jesteśmy już nią znużeni, zwyczajnie zmęczeni. Marząc o normalności, zapominamy czasem o maseczkach, o dystansie społecznym w sklepie, o dezynfekcji rąk, o bezpieczeństwie swoim i innych.

Tymczasem zaraza jest do bólu rzeczywista. Codziennie w naszym kraju „rozbija” się największy samolot pasażerski świata Airbus A380 z 600 osobami na pokładzie - jedni wypierają to ze świadomości (bo nierzeczywiste), inni oskarżają wszystkich wokół, ferując mniej lub bardziej prawdziwe sądy wobec polityków, lekarzy, ratowników i pielęgniarek.

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę” - pisał ponad 70 lat temu wspomniany noblista.

Dzieląc się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania, nie budujmy muru między Polakami. Świętujmy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Żyjmy nadzieją.

Jerzy Sułowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.