Niewolnicy byli zatrudniani na pomorskich budowach. 4,5 mln z handlu ludźmi

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Jacek Wierciński

Niewolnicy byli zatrudniani na pomorskich budowach. 4,5 mln z handlu ludźmi

Jacek Wierciński

Sprowadzili do Polski, głównie na Pomorze i do Szwecji około 500 osób z Ukrainy, Gruzji, Białorusi i Mołdawii, a później zmuszali je do pracy na budowach zabierając paszporty, nie płacili albo płacili grosze, grozili karami i wydaleniem z kraju - mówią o bulwersującej sprawie gdańscy śledczy.

Wart co najmniej 4,5 miliona złotych proceder, w którym cudzoziemcy traktowani byli jak niewolnicy organizować miał mężczyzna i dwie kobiety wykorzystujący firmy spod Wejherowa. 42-letni Euzebiusz D. od 2016 roku za pomocą legalnie zarejestrowanej firmy sprowadzał pracowników branży budowlanej spoza Unii Europejskiej wykorzystując do tego głównie ogłoszenia na polskich i ukraińskich portalach internetowych.

Jak zastraszano pracowników, by prosili o zapłatę za swoją pracę?

Jakie zarzuty postawiony podejrzanym?

Ile osób zostało poszkodowanych?

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Wierciński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.