Paweł Gzyl

Niezwykłe „Dziady” w Krakowie

Piotr Orzechowski od dawna inspiruje się polską tradycją ludową Fot. Adam Golec, materiały prasowe Piotr Orzechowski od dawna inspiruje się polską tradycją ludową
Paweł Gzyl

Już wkrótce sala teatralna ICE Kraków stanie się scenerią niezwykłego spotkania dwóch muzycznych światów. W ramach projektu „Dziady” ceniony krakowski pianista jazzowy i klasyczny Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan, wystąpi z międzynarodowym składem wielkich osobowości muzycznej elektroniki. Wraz ze swym High Definition Quartet spotka się na jednej estradzie z Williamem Basinskim, Christianem Fenneszem, Robertem Richem i Krzysztofem Knittlem. Koncert odbędzie się 15 listopada o godz. 20.30.

- Projekt ten to bezprecedensowe spotkanie dwóch muzycznych światów - akustycznej muzyki improwizowanej i współczesnej muzyki elektronicznej - wyjaśnia Piotr Orzechowski. - Wspólnie z moim zespołem i gośćmi podejmiemy się próby muzycznej interpretacji starosłowiańskiego obrzędu „Dziadów”, opisanego w drugiej części ponadczasowego dramatu Adama Mickiewicza o tym samym tytule.

Fabuła tekstu źródłowego oddana będzie w warstwie muzyki poprzez zestawienie przeciwstawnych sobie sfer: ludzkiej (jazzowa improwizacja) i duchowej (muzyka elektroniczna). W rolę uczestników rytuału wcieli się jazzowy kwartet, a każdy z zaproszonych twórców - w jedną ze zjaw.

- Moje „Dziady” to nie tylko rozmowa dwóch światów, ale również próba oddania poprzez muzykę stanów emocjonalnych ich przedstawicieli, a także moralnego przekazu nauk głoszonych przez przybyszy z zaświatów - mówi Orzechowski.

Kim są goście krakowskiego artysty? Christian Fennesz ma opinię jednego z najwybitniejszych improwizatorów na gitarze, jego album „Endless Summer” uznany jest za arcydzieło ilustracyjnej elektroniki. Amerykanin William Basinski zasłynął z kolei hipnotyczną płytą „Desintegrated Loops”. Najstarszy z nich - pochodzący również USA Robert Rich jest pionierem mrocznego ambientu. Krzysztof Knittel to natomiast polski kompozytor muzyki współczesnej.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.