Karolina Gawlik

Niezwykłe. Miasto widziane oczami jego bezdomnych mieszkańców

„Obraz, który wisi w moim pokoju. Przypomina mi, że trzeba mieć serce”. Autor anonimowy Fot. Materiały prasowe „Obraz, który wisi w moim pokoju. Przypomina mi, że trzeba mieć serce”. Autor anonimowy
Karolina Gawlik

Sześcioro bezdomnych mieszkańców Krakowa przez kilka dni żyło z aparatem w ręku. Przez ten czas fotografowali miasto, by pokazać, jak wygląda ono z ich perspektywy. Wystawa stanęła na Plantach w centrum miasta, a ludzie się dziwią: „bezdomny ma taką wrażliwość?”, „bezdomny pracuje?”.

- Natalia, ja mam na to zupełnie inny pomysł, czy wciąż mogę brać udział? - spytał nieśmiało Paweł, gdy dała mu jednorazowy aparat i poprosiła, żeby przez jakiś czas fotografował swoją codzienność w mieście. Codzienność bezdomnego. Mógł wykorzystać cały film, ale od początku miał swoją własną wizję: wykonać tylko trzy fotografie.

Wszystkie powstały nocą. Na pierwszym widać profil Pawła, na drugim świecące okna w bloku, na trzecim rząd latarni wzdłuż ulicy. Kolejno podpisy brzmią: „Ja, bezdomny.” „To jest moje marzenie”. „Tam zmierzam”.

Bardzo indywidualne i wrażliwe podejście Pawła do projektu zaskoczyło i zachwyciło samą pomysłodawczynię Natalię Martini. Socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego realizuje badania na temat miasta doświadczanego w sytuacji bezdomności. Autorzy prac to bezdomni skupieni wokół krakowskiej inicjatywy Zupa na Plantach.

Trudne początki

- Gdy Natalia zgłosiła się do nas, była bardzo przygotowana. Wiedziała na przykład, że aparaty mogą już nigdy do niej nie wrócić, choć w efekcie wróciły wszystkie - wspomina Natalia Rutkowska z ruchu „Zupa na Plantach”. - Początki były trudne. Musieliśmy wybrać osoby, z którymi mamy już zbudowaną relację i będą skłonne na taki rodzaj odkrycia siebie. Później Natalia dobrze weszła w ich rzeczywistość, zbudowali wzajemne zaufanie. Przez te kilka miesięcy pracy byli tak zmotywowani, że podjęliśmy decyzję o puszczeniu zdjęć w świat.

Czytaj więcej:

 • My też mamy uczucia
 • Ktoś ich zauważył, zaufał
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Karolina Gawlik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.