Paweł Michalczyk

Noworodek był o włos od śmierci, bo rodzice nie godzili się na podanie dziecku witaminy K

Witamina K w zastrzyku podawana jest noworodkom profilaktycznie w pierwszych sześciu godzinach życia Fot. Paweł Michalczyk Witamina K w zastrzyku podawana jest noworodkom profilaktycznie w pierwszych sześciu godzinach życia
Paweł Michalczyk

Lekarze z bocheńskiego oddziału noworodkowego zwrócili się do sądu o zgodę na podanie maluchowi witaminy K, by móc ratować jego życie. Wszystko przez to, że rodzice dziecka nie wyrazili na to zgody w pierwszych godzinach od narodzin maleństwa.

Personel bocheńskiego szpitala coraz częściej spotyka się z oporem ze strony rodziców w stosowaniu standardowych procedur medycznych, przewidzianych przez Ministerstwo Zdrowia.

Ostatnio na oddziale noworodków doszło do sytuacji, w której życie dopiero co narodzonego dziecka było zagrożone z powodu krwotoku. Wszystko przez to, że rodzice malucha nie pozwolili na podanie mu zastrzyku z witaminą K.

Krwotokowi można zapobiec

- Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne. Najgroźniejsze jest krwawienie do narządów wewnętrznych, które może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia mózgu, a nawet być przyczyną śmierci - mówi lek. med. Katarzyna Zych, szefowa oddziału noworodków Szpitala Powiatowego w Bochni.

Standardowo witaminę K podaje się dzieciom w pierwszych sześciu godzinach życia. W tym przypadku już po drugiej dobie u noworodka stwierdzono objawy choroby krwotocznej. Badania laboratoryjne wskazywały na kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych wskaźników. Dopiero to pomogło medykom przekonać rodziców, że zastrzyk z witaminy K jest rozwiązaniem ratującym życie noworodka.

Czytaj więcej:

 • Było o krok od tragedii, do której może doprowadzić coraz popularniejsze w Polsce zjawisko odmowy wykonania zaleceń medycznych, skutecznie chroniących zdrowie i życie dzieci
 • Skala problemu narasta?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Michalczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.