Nowy Sącz. Nikt nie chce wynająć mieszkania polsko-romskiej parze z dzieckiem. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Janusz Bobrek
Janusz Bobrek

Nowy Sącz. Nikt nie chce wynająć mieszkania polsko-romskiej parze z dzieckiem. Dlaczego?

Janusz Bobrek

Fatima Ciureja i Adam Mroczko wraz z rocznym synem Alvaro nie mogą znaleźć w Nowym Sączu mieszkania, choć stać ich na czynsz. Para z dzieckiem tuła się od rodziny, przez hostele i wynajęte mieszkania. Ich zdaniem sądeczanie nie chcą zawierać z nimi umowy, bo Fatima jest Romką. Marzą o lokalu socjalnym, ale na to nie mają szans.

Para dwudziestoparolatków pukała do wielu drzwi, zarówno do właścicieli mieszkań pod wynajem jak i do urzędów, ale nie znaleźli bezpiecznej przystani dla siebie i półrocznego synka.
- Tonący brzytwy się chwyta, więc przyszliśmy też do redakcji, może ktoś przeczyta i zechce nam wynająć mieszkanie - liczy Adam Mroczko.

Z miejsca na miejsce
W Nowym Sączu para przez miesiąc mieszkała w hostelu na ul. Piotra Skargi.
- Były tam dobre warunki, płaciliśmy 750 zł, ale potem właściciel podniósł nam czynsz na 1200 zł. Wtedy poszliśmy mieszkać do siostry Fatimy na ul. Gwardyjską. Tam byliśmy dwa miesiące - opowiada Adam. W połowie lutego zamieszkali na os. Barskim, gdzie podpisali umowę najmu na trzy miesiące.

- Mama właścicielki powiedziała, że jak będzie cisza i spokój, to możemy tutaj mieszkać latami. Ale potem uznała, że chce mieszkanie sprzedać - dodaje Mroczko. Szukanie czterech kątów nie jest dla nich takie łatwe. - Jak tylko powiem, że dziewczyna jest romskiego pochodzenia, to każdy mówi, że musi się zastanowić. A mówię otwarcie, bo nie chciałbym, żeby było jej przykro, kiedy byśmy poszli oglądać mieszkanie.

Czytaj więcej:

 • Zdarzyło się parę razy, że już po wstępnym ustaleniu właściciel mieszkania zadzwonił, że dostał lepszą ofertę i musi się wycofać.
 • Co stanie się jeśli rodzina nie znajdzie domu?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Janusz Bobrek

Dziennikarz „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku (od 2020 do 2023 kierownik nowosądeckiego oddziału Polska Press), wcześniej reporter i wydawca w RDN Nowy Sącz (2017) oraz zastępca redaktora naczelnego i dziennikarz portalu sądeczanin.info, miesięcznika „Sądeczanin” (2011-2017). Z wykształcenia historyk literatury, autor książek popularnonaukowych (m.in. „Wizje zagłady w literaturze”) i tysięcy zdjęć (Facebook: Janusz Bobrek Fotoreporter). Na co dzień zajmuje się pisaniem artykułów o lokalnej polityce, tematach społecznych (m.in. interwencje) i kulturalnych. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.