K. Gajdosz-Krzak, K. Brudzińki

Nowy Sącz. Rusza remont dworca, ale bez poczekalni

Nie powstanie planowany futurystyczny budynek Fot. Arch. MDA Nie powstanie planowany futurystyczny budynek
K. Gajdosz-Krzak, K. Brudzińki

Zapowiadana od lat budowa nowego dworca wciąż nie może doczekać się realizacji. Dziś MDA rozpoczyna remont, jednak tylko placu manewrowego dla autobusów.

Od 2014 roku sądeczanie nie mogą doczekać się nowego dworca autobusowego. W tym roku budowa również nie ruszy. Dziś rozpoczyna się tylko remont placu manewrowego.

Trzy lata temu Małopolskie Dworce Autobusowe zaprezentowały projekt futurystycznego obiektu, chwaląc się, że pasażerowie będą mogli oczekiwać na odjazd autobusów w przestronnej poczekalni zajmującej nie tylko wnętrze budynku. Jego dach porastający trawą też miał tworzyć miejsce przyjazne pasażerom.

„Projekt nowego budynku poprzedziliśmy licznymi analizami zachowań pasażerów, a szczególny nacisk położyliśmy właśnie na ich wygodę. Zależało nam na tym, aby budynek połączyć z otoczeniem, a oczekujących na środek transportu ludzi zachęcić do przebywania na zewnątrz, w otoczeniu placu dworcowego, a nie szczelnie zamykać ich w środku - informowali o swoim projekcie wykonawcy z Biura Architektury Stosowanej.

- Do tej pory jednak tylko słyszymy o tej wspaniałej wizji i nic się nie dzieję. Już tracę nadzieję, że napiję się kawy na dachu dworca, czekając na autobus do Krakowa - mówi Bartosz Hnat, student ekonomii z Nowego Sącza.

Jego zdaniem dworzec autobusowy powinien być wizytówką miasta, tymczasem zamiast zachęcać gości do przyjazdu do Nowego Sącza, odstrasza.

- Odrapane ściany poczekalni nie zachęcają do podróżowania - mówi Hnat.

Według pierwszych zapowiedzi MDA, przebudowa dworca miała rozpocząć się od wyburzenia budynku z lat 50., gdzie są poczekalnia, kasy i toalety. Teraz biuro prasowe spółki informuje jedynie o remoncie placu manewrowego.

Nie powstanie planowany futurystyczny budynek
Kuba Brudziński Bartosz Hnat pokazuje odrapane ściany dworca.

- Podczas remontu zmianie nie ulegnie lokalizacja kas, poczekalni, toalet i ciągów komunikacyjnych prowadzących do stanowisk odpraw i budynku dworca - czytamy w komunikacie prasowym MDA.

Bartosz Hnat: Do tej pory tylko słyszymy o wspaniałej wizji. I nic się nie dzieje

Spółka informuje, że prace podzielono na trzy etapy. Pierwszy, obejmujący wykonanie podbudowy płyty wraz z instalacjami i nawierzchni placu od strony ul. Plac Dąbrowskiego, rozpocznie się dziś i potrwa do listopada. W tym czasie odprawy autobusów odbywać się będą z tymczasowych stanowisk przy ul. Staszica, budynku dworca i ul. Pl. Dąbrowskiego. Drugi etap obejmie remont ul. Staszica wraz z chodnikami. W trzecim etapie, którego terminu rozpoczęcia MDA jeszcze nie podaje, ma być wyremontowana ulica Plac Dąbrowskiego, gdzie do niedawna mieścił się postój taksówek, wraz z chodnikami.

Spółka planuje zakończyć remont jesienią przyszłego roku. Nie informuje jednak kiedy i czy w ogóle powstanie nowy budynek dworca.

- Rozpoczęcie jego budowy jest uzależnione od otrzymania przez MDA dotacji unijnych. Informacje w tym zakresie będą dostępne na początku 2018 roku - informuje „Gazetę Krakowską” Marcin Fall, prezes spółki.

K. Gajdosz-Krzak, K. Brudzińki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.