Nowy Targ: po wakacjach ruszy budowa obwodnicy

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Łukasz Bobek

Nowy Targ: po wakacjach ruszy budowa obwodnicy

Łukasz Bobek

Nowy Targ dostał od wojewody pozwolenie na stworzenie ronda. Będzie częścią nowej obwodnicy. Miasto ma pieniądze na nową drogę. Roboty mają ruszyć jesienią, a cała inwestycja pochłonie 8 mln zł.

Mieszkańcy Nowego Targu od lat czekają na budowę obwodnicy. Aby ruszyć z pracami, magistrat musiał uzyskać szereg pozwoleń. Jedną z ważniejszych zgód była ta, która umożliwi budowę ronda na skrzyżowaniu Alei 1000-lecia z ulicą Sikorskiego. Bez tej inwestycji nie można zacząć robót przy nowej obwodnicy.

- O ile pozwolenie na budowę samej obwodnicy dostaliśmy już w marcu, o tyle cały czas nie mieliśmy zgody na stworzenie ronda - mówi Waldemar Wojtaszek, wiceburmistrz Nowego Targu. - To wojewoda małopolski wydał właśnie teraz. Decyzja uprawomocni się za dwa tygodnie. Jednak już możemy wchodzić na plac budowy, bo decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności - dodaje.

Urzędowi miasta udało się także uzyskać zgodę ministerstwa infrastruktury na odstępstwo od przepisów, które określają, że odległość od skrzyżowania do ronda nie powinna być mniejsza niż 600 metrów. Tymczasem od krzyżówki z ulicą Szaflarską do planowanego ronda jest 361 metrów.

- Minister zgodził się jednak na ten wyjątek. Dzięki temu wojewoda małopolski mógł wydać zgodę na budowę - dodaje Wojtaszek.

Obwodnica będzie przebiegać po terenach dawnego jarmarku przy os. Bereki

Urząd miasta w Nowym Targu w najbliższym czasie zamierza ogłosić przetarg na wykonawcę prac. Urzędnicy mają nadzieję, że uda się go rozstrzygnąć do końca wakacji. Wtedy roboty przy budowie obwodnicy rozpoczną się we wrześniu lub październiku.

Obwodnica na połączyć ul. Legionów Józefa Piłsudskiego z Alejami 1000-lecia i ul. Sikorskiego. Będzie przebiegać po terenach dawnego targu przy os. Bereki.

- Plan tej obwodnicy pojawiły się kilka lat temu. Projektant rozpoczął prace w 2011 roku. W związku z tym przenieśliśmy też nowotarski jarmark w nowe miejsce - mówi wiceburmistrz Wojtaszek.

Obwodnica połączy się z ulicą Legionów i Waksmundzką zwykłym skrzyżowaniem. Z Al. 1000-lecia i ul. Sikorskiego - rondem.

Z tych informacji najbardziej cieszą się mieszkańcy Nowego Targu.

- Nareszcie coś się ruszy w sprawie tej obwodnicy. Już tyle było mówione, że powstanie i dalej nic tu nie widać - mówi Andrzej Biernacki, kierowca z Nowego Targu. - Moim zdaniem jest ona potrzebna, bo odciąży Rynek. Ludzie będą mogli ominąć centrum. Łatwiejszy będzie też dojazd do szpitala - podkreśla.

Według przyjętego harmonogramu całość prac ma się zakończyć do jesieni 2018 roku. Budowa pochłonie nieco ponad 8 mln zł. - Z własnego budżetu będziemy musieli dołożyć ok. 3 mln zł. Mamy przyznane dofinansowanie na tę inwestycję z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na ponad 5 mln zł - tłumaczy Wojtaszek.

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.