Krystyna Trzupek

O. Józef Palewski powiększy grono błogosławionych

Ojciec Józef Palewski, redemptorysta ze Starej Wsi, zginął  w Warszawie 6 sierpnia 1944 roku Fot. archiwum rodzinne Ojciec Józef Palewski, redemptorysta ze Starej Wsi, zginął w Warszawie 6 sierpnia 1944 roku
Krystyna Trzupek

O. Józef z 29. współbraćmi został rozstrzelany przez Niemców w czasie tzw. Rzezi na Woli. 17 września 2003 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny, który teraz dobiega końca.

Krzewicielem pamięci o limanowskim rodaku jest Marek Sukiennik, związany z rodziną kapłana, autor kilku tekstów na temat duchownego oraz prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914.

- Jest to postać dla mnie niezwykle ważna, ponieważ dla moich dzieci, Sługa Boży o. Józef Palewski (nazwisko rodowe: Pałka) jest rodzonym bratem ich prapradziadka, Jana Pałki z Pagórka (nazwa starowiejskiego przysiółka). Moja teściowa, Zofia Franczak z domu Pałka, wnuczka Jana Pałki, urodzona w 1927 roku, była ostatnią żyjącą osobą w Limanowej, pamiętającą o. Józefa Palewskiego - podkreśla Marek Sukiennik. Właśnie pani Zofia przekazała zięciowi swoje wspomnienia związane z limanowskim duchownym.

- Teściowa, jako 13-letnia dziewczynka zapamiętała, jak ojciec Palewski, latem 1940 roku, z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa, po raz ostatni odwiedził rodzinną Starą Wieś, i w limanowskim kościele odprawił Mszę Świętą. Wtedy też nocował u niej w domu. - opowiada pan Marek. Jak wspominała pani Zofia, ojciec Józef nigdy nie zapomniał, skąd się wywodzi, do samego końca wspierał finansowo swoją rodzinę, chciał w ten sposób odwdzięczyć się za swoje wykształcenie. Ojciec Palewski był niezwykle skromnym człowiekiem. - Mam habit, różaniec, to mi wystarczy, zwykł mawiać - zaznaczała zawsze pani Zofia.

Niestety nie zachowały się żadne pamiątki ani zdjęcia po limanowskim kapłanie. Garść wspomnień poświęcił mu Walenty Gawron. Rodzina Gawronów sąsiadowała w tym czasie z rodziną Pałków.

Czytaj więcej, a dowiesz się jak wyglądało życie ojca Józefa przed wojną i w jaki sposób zginął w trakcie jej trwania. 

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Krystyna Trzupek

Krystyna Trzupek – Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, diagnozy i terapii pedagogicznej i historii. Dziennikarka i felietonistka ,,Gazety Krakowskiej". Moją pasją jest fotografia i umiejętność ,,czytania między wierszami". Prywatnie jesieniara, uzależniona od aromatu świeżej kawy. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.