Krystyna Trzupek

O. Józef Palewski powiększy grono błogosławionych

Ojciec Józef Palewski, redemptorysta ze Starej Wsi, zginął  w Warszawie 6 sierpnia 1944 roku Fot. archiwum rodzinne Ojciec Józef Palewski, redemptorysta ze Starej Wsi, zginął w Warszawie 6 sierpnia 1944 roku
Krystyna Trzupek

O. Józef z 29. współbraćmi został rozstrzelany przez Niemców w czasie tzw. Rzezi na Woli. 17 września 2003 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny, który teraz dobiega końca.

Krzewicielem pamięci o limanowskim rodaku jest Marek Sukiennik, związany z rodziną kapłana, autor kilku tekstów na temat duchownego oraz prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914.

- Jest to postać dla mnie niezwykle ważna, ponieważ dla moich dzieci, Sługa Boży o. Józef Palewski (nazwisko rodowe: Pałka) jest rodzonym bratem ich prapradziadka, Jana Pałki z Pagórka (nazwa starowiejskiego przysiółka). Moja teściowa, Zofia Franczak z domu Pałka, wnuczka Jana Pałki, urodzona w 1927 roku, była ostatnią żyjącą osobą w Limanowej, pamiętającą o. Józefa Palewskiego - podkreśla Marek Sukiennik. Właśnie pani Zofia przekazała zięciowi swoje wspomnienia związane z limanowskim duchownym.

- Teściowa, jako 13-letnia dziewczynka zapamiętała, jak ojciec Palewski, latem 1940 roku, z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa, po raz ostatni odwiedził rodzinną Starą Wieś, i w limanowskim kościele odprawił Mszę Świętą. Wtedy też nocował u niej w domu. - opowiada pan Marek. Jak wspominała pani Zofia, ojciec Józef nigdy nie zapomniał, skąd się wywodzi, do samego końca wspierał finansowo swoją rodzinę, chciał w ten sposób odwdzięczyć się za swoje wykształcenie. Ojciec Palewski był niezwykle skromnym człowiekiem. - Mam habit, różaniec, to mi wystarczy, zwykł mawiać - zaznaczała zawsze pani Zofia.

Niestety nie zachowały się żadne pamiątki ani zdjęcia po limanowskim kapłanie. Garść wspomnień poświęcił mu Walenty Gawron. Rodzina Gawronów sąsiadowała w tym czasie z rodziną Pałków.

Czytaj więcej, a dowiesz się jak wyglądało życie ojca Józefa przed wojną i w jaki sposób zginął w trakcie jej trwania. 

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Krystyna Trzupek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.