Daniel Dreyer

Obelisk w Grudziądzu do usunięcia? Zgody na to nie ma

Na cmentarzu w Pieńkach Królewskich  spoczywa około 250 żołnierzy radzieckich, którzy polegli podczas walk o Grudziądz. Fot. Aleksandra Pasis Na cmentarzu w Pieńkach Królewskich spoczywa około 250 żołnierzy radzieckich, którzy polegli podczas walk o Grudziądz.
Daniel Dreyer

Radni PiS chcieli, aby usunąć obelisk z cmentarza żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walkach o Grudziądz. - Chodziło o tablicę - teraz wyjaśniają. Dziś mija 73. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w naszym mieście.

- Historii nie zamierzam zmieniać - mówi Andrzej Rodziewicz, wójt gm. Grudziądz, na terenie której leży ten cmentarz.

Z kim walczyli w 1951 r.?

Na sesji samorządu miasta, pod koniec stycznia, radni klubu PiS złożyli interpelację, adresowaną jednocześnie do prezydenta miasta, wójta gminy Grudziądz oraz wojewody. Wnosili w niej m.in. - cyt.- „o usunięcie gloryfikującego sowieckich żołnierzy obelisku na cmentarzu (..) w miejscowości Pieńki Królewskie.”

Co dzieje się w sprawie obelisku miesiąc po złożeniu interpelacji? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.