Oceanarium w Zabrzu. A może jednak w Rudzie Śląskiej?

Czytaj dalej
Dorota Niećko

Oceanarium w Zabrzu. A może jednak w Rudzie Śląskiej?

Dorota Niećko

Dwa oceanaria. To nie żart. Firma, która chce budować w woj. śląskim wielkie oceanarium, kupiła już działkę w Zabrzu. A w Rudzie szykują swoją, bo inwestor zapewnił, że to u nich chce inwestować.

Oceanarium. Szansa na budowę w woj. śląskim rozpala wyobraźnię od wiosny 2017, kiedy to wrocławska firma PFI Global, ta sama, która wybudowała kilka lat temu słynne wrocławskie Afrykarium, ogłosiła, że chętnie wybuduje obiekt u nas. Co więcej, gotowa jest wyłożyć na budowę pół miliona złotych. Na apel odpowiedziało kilka miast. Wśród nich Chorzów, Zabrze i Ruda Śląska.

Dla porównania: koszt budowy wrocławskiego Afrykarium wyniósł ponad 245 milionów złotych. Miesięczny rachunek za prąd: 223 tysiące. Pojemność: 15 mln litrów wody. Liczba gości w 2015: niemal dwa miliony, więcej niż odwiedzało Wawel czy Wieliczkę.

Prócz Wrocławia, w Polsce mamy jeszcze wielkie akwaria w Gdyni, Kołobrzegu czy w stolicy - ale to akwarium z prehistorycznymi zwierzętami stworzonymi w technologii 3D. U nas akwaria, ale „tylko” na 100 tys. litrów wody, są w Palmiarni w Gliwicach. Odwzorowano tu środowisko słodkowodne.

NAJWIĘKSZE AKWARIA NA ŚWIECIE. KLIKNIJ W LINK

Co o inwestycji wiadomo pół roku później? Obserwując poczynania PFI wygląda na to, że powstaną u nas... dwa obiekty. To nie żart. - Wrocławski inwestor deklaruje wolę inwestowania u nas – mówi Krzysztof Meyer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Ruda szykuje już pod inwestycję działkę, między A4 a trasą NS w dzielnicy Ruda. Przeznaczenie: przemysł czasu wolnego.

Gdzie powinno powstać oceanarium?

Tymczasem w sąsiednim Zabrzu, choć urzędnicy są powściągliwi w rozmowie na ten temat, pod pretekstem, że „biznes lubi ciszę”, PFI Global... już działkę ma.

 • Gdzie powstanie oceanarium?
 • Jakie plany ma konsorcjum PFI Global
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Niećko

Redaktor. Zajmuję się piątkowym wydaniem magazynowym Dziennika Zachodniego. Ale również piszę: o architekturze, komunikacji i transporcie, o rozwoju miast - tym zrównoważonym, a także lotnictwie oraz podróżach - tych dalekich i bliskich. Zimą - również o nartach. Znam dobrze atuty i wady Katowic i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Lubię odkrywać mniej znane miejsca woj. śląskiego. Lubię odkrywać uroki miasta jako pieszy i pasażer komunikacji publicznej. W wolnym czasie na ogół jestem w podróży

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.