Łukasz Bobek

Oczyszczalnia zapchana. W Murzasichlu śmierdzi

Oczyszczalnia ścieków w Murzasichlu nie była w stanie przerobić wszystkich zanieczyszczeń Fot. Łukasz Bobek Oczyszczalnia ścieków w Murzasichlu nie była w stanie przerobić wszystkich zanieczyszczeń
Łukasz Bobek

Oczyszczalnia ścieków w Murzasichlu nie wyrabia. Doszło do tego, że do potoku płynącego obok, a częściowo także przez teren chroniony Tatrzańskiego Parku Narodowego, popłynęły ścieki. Wykryli je pracownicy straży parku. Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne przyznaje: mamy problem.

Śmierdzi, że hej

Już kilka dni temu jadąc przez Murzasichle można było poczuć unoszący się w powietrzu nieprzyjemny zapach fekaliów. Pech chciał, że było wówczas bardzo gorąco, więc dolegliwości zapachowe były tym bardziej odczuwalne.

- Śmierdzi od kilku dni. Nie wiem, czy to efekt gorąca, czy jakaś awaria. Ale jest bardzo nieprzyjemnie. Wytrzymać się nie da - mówi pani Katarzyna, jedna z mieszkanek Murzasichla.

Problem dla górali z tej tatrzańskiej wioski jest spory. Bo Murzasichle od lat słynie z tego, że znajduje się tam dużo ośrodków wypoczynkowych, gdzie wakacje spędza sporo zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, a także indywidualnych klientów. Nie inaczej jest tego lata. Ta wioska, należąca do gminy Poronin, jest wypełniona turystami po brzegi.

- I to dla nas dodatkowy problem. Bo jak przy takich zapachach turysta ma zabrać ze sobą miłe doznania z wakacji? Moi goście pytali mnie, co się dzieje, że tak strasznie śmierdzi. Ludzie myśleli, że pewnie gdzieś rozszczelniło się szambo i ścieki wylewają się na pola. Ewidentnie nie podobało się im to. Trudno się im dziwić - mówi pani Danuta, wynajmująca noclegi w Murzasichlu.

Nalot straży parku

Mieszkańcom wprawdzie śmierdziało, ale nikt nie zgłosił problemu. Na niepokojące zapachy zwrócili za to uwagę pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Straż parku kilka dni temu zrobiła rekonesans w terenie. O północy, wraz ze strażą pożarną, sprawdzili rejon oczyszczalni ścieków w Murzasichlu.

- Okazało się, że do potoku płynącego obok wylewają się z oczyszczalnie ścieki, które strasznie śmierdzą. Pobraliśmy próbki tego, co dostaje się to wody i wysłaliśmy je do badania - mówi Grzegorz Lorek, zastępca komendanta straży Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Z uwagi na fakt, że ścieki wpadają do potoku, który przepływa przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, służby parku zgłosiły sprawę do urzędu gminy w Poroninie, a także do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jest awaria, bo jest ciepło

Gdy kilka dni temu nasz reporter sam odczuł smród i zadzwonił do PPK, spółka komunalna stwierdziła, że nic się nie dzieje.

To było o tyle dziwne, że przy oczyszczalni ścieków zauważyliśmy wóz asenizacyjny, co mogło sugerować, że oczyszczalnia nie wyrabia, albo się popsuła - dlatego ścieki trzeba wypompowywać do beczkowozu i przewozić do innej oczyszczalni.

Po interwencji straży parku okazało się jednak, że z oczyszczalnią rzeczywiście coś jest nie tak.

Paweł Szuba z Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego przyznaje, że oczyszczalnia ścieków przez kilka ostatnich dni nie wyrabiała. - To, że coś z oczyszczalni ścieków wypływa do potoku, to naturalne. Ale tak mogą wypływać ścieki oczyszczone. Przez ostatnie dni mieliśmy jednak awarię części oczyszczalni. Dlatego mogły z niej wydostać się ścieki, i to nie do końca oczyszczone - przyznaje przedstawiciel PPK.

Informuje też, że było to spowodowane szczytem sezonu turystycznego; ilość ścieków trafiających do oczyszczalni jest zdecydowanie większa niż normalnie, a poza tym były duże upały. To powodowało, że biologiczny osad, który miał powodować oczyszczanie ścieków, nie funkcjonował prawidłowo. - W tym tygodniu problemu już nie powinno być - zapewnia Paweł Szuba.

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


   • wypadki w Tatrach 

  • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

  • turystyka w Zakopanem 

  • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.