Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat

Paulina Szymczewska

„Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę”, „Gdy energię oszczędzamy, życie Ziemi przedłużamy”, „Wiedzą to nawet dzieci, że najważniejsza jest segregacja śmieci”, „O powietrze dbamy, czystym oddychamy” – to tylko niektóre z pomysłów, jakie miały maluchy z krakowskiego Przedszkola Niepublicznego „Iskierka”, uczestniczące w konkursie na hasło o ochronie środowiska.

Ten konkurs był elementem większego projektu, zatytułowanego „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat” i dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. – Od lat w naszym przedszkolu nauczyciele, pozytywnie zakręceni na ekologię, włączają dzieci do różnorodnych działań z tego zakresu, a edukacja przyrodnicza jest jedną z najważniejszych – podkreśla dyrektorka „Iskierki” Małgorzata Pyżyk. – Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie pozwoliło nam znacznie rozszerzyć i uatrakcyjnić działania przyrodniczo-ekologiczne.

Te rozszerzone działania to m.in. atrakcyjne wycieczki, warsztaty, konkursy, imprezy plenerowe itd. Projekt „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat” był skierowany przede wszystkim do młodszych dzieci (w wieku 3–7 lat) – zarówno tych z „Iskierki”, jak i z innych przedszkoli w dzielnicy, a także do dzieci w wieku szkolnym, ich rodziców oraz lokalnej społeczności. – Naszym podstawowym celem było umożliwienie dzieciom poszerzania wiedzy z zakresu ekologii poprzez stymulowanie ich aktywności w kierunku poznania i zrozumienia świata przyrody – wyjaśnia Małgorzata Pyżyk. Zwraca przy tym uwagę, że przyroda oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka różnorodnością barw, kształtów, dźwięków i zapachów. Dziecko pragnie badać, poznawać, odkrywać, poszukiwać, a dorośli powinni tę jego naturalną ciekawość wykorzystać, przekazując wiedzę i kształtując w nim postawy ekologiczne.

Jedną z takich okazji do poznawania świata były wycieczki ekologiczno-przyrodnicze. Maluchy odwiedzały gospodarstwa agroturystyczne, gdzie np. karmiły zwierzęta i własnoręcznie piekły chleb. Nie zabrakło też spaceru na łąkę i warsztatów „Co w trawie piszczy?”, wycieczki do Laskowej, gdzie można było odwiedzić sad i poznać sposoby pielęgnacji sadzonek, jak również wycieczki „Ekologiczny detektyw” – do lasu w Ojcowie (mali detektywi tropili tam zwierzęta po śladach i dowiadywali się, jak należy zachowywać się w lesie). Dużą atrakcją był też pobyt w dolinie rzeki Racławki, gdzie przedszkolaki uczestniczyły w eksperymentach i doświadczeniach z wodą. Natomiast podczas wycieczki do Stryszowa można było zobaczyć, jak działają kolektory słoneczne i elektrownia wiatrowa.

Poza wycieczkami organizowane były również warsztaty edukacyjno-przyrodnicze – np. „Czy rośliny mają dzieci?”, „Poznać niewidzialne powietrze”, „Warzywa i owoce to ukryte moce”, „Energia w przyrodzie”, „Zaskakujące właściwości wody” albo „Czy we wszystkich rzekach żyją ryby?”. A uzupełnieniem tych wszystkich atrakcji wycieczkowo-warsztatowych były liczne konkursy: dwa plastyczne, fotograficzny, śmieciomody (czyli mody z surowców wtórnych), wiadomości, a nawet konkurs na imię dla ocelota z krakowskiego zoo, którego przedszkole „Iskierka” adoptowało na odległość.

Prócz tego mali ekolodzy m.in. projektowali ulotki ekologiczne (które potem rozdawali podczas happeningu ulicznego), a także zbierali makulaturę, plastikowe nakrętki i zużyte baterie. – W naszym projekcie „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat” wzięło udział w sumie około 2 tys. dzieci i tyle samo dorosłych – podsumowuje dyrektor Małgorzata Pyżyk. I dodaje, że w prowadzonych działaniach „Iskierkę” wspierały różne instytucje: JAKU (edukacja przyrodnicza dla dzieci i młodzieży), „Wesoły odkrywca” (warsztaty ekologiczno-przyrodnicze) i biuro podróży „Obieżyświat”.Małgorzata Pyżyk, dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Iskierka” w Krakowie:

Nasze przedszkole zadania z zakresu ekologii realizuje od wielu lat, a przekazywane dzieciom wiadomości wykraczają poza podstawę programową. Wynika to z faktu, że my – nauczyciele jesteśmy świadomymi odbiorcami przyrody i rozumiemy, dlaczego należy o nią dbać i szanować. To właśnie wpajamy dzieciom: że za stan środowiska jest odpowiedzialny każdy człowiek, nawet ten najmniejszy. Dlatego w naszym przedszkolu realizujemy autorskie programy ekologiczne, dzięki którym dzieci dowiadują się, jakie są przyczyny zanieczyszczenia środowiska i poznają sposoby ochrony powietrza, gleby, wody oraz świata roślin i zwierząt. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez finansowego wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Bardzo nas też cieszy, że zostały one docenione poprzez przyznanie nam tytułu ekoLIDERA w tegorocznej edycji konkursu WFOŚiGW. Posiadając dużą wiedzę i doświadczenie w realizacji zadań ekologicznych, po raz kolejny możemy udowodnić, że jesteśmy partnerem wiarygodnym, kompetentnym i zaangażowanym w kampanię na rzecz przyrody i jej ochrony.

Projekt „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”

* Koszt projektu: 83 280,00 zł
* Kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Krakowie: 60 480,00 zł

Paulina Szymczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.