Od oczyszczania ścieków aż po twórcze wykorzystanie odpadów

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

Od oczyszczania ścieków aż po twórcze wykorzystanie odpadów

Paulina Szymczewska

Ponad 4,5 mln zł gmina Bochnia wydała w 2014 roku na inwestycje związane z ochroną środowiska, głównie te dotyczące gospodarki wodno-ściekowej. W następnych dwóch latach ta kwota jeszcze wzrosła – aż do prawie 6 mln zł. A to nie koniec. – Przygotowujemy kolejne inwestycje – zapowiada Ewelina Makowska, zastępca wójta gminy Bochnia.

Jak istotne są wszystkie te przedsięwzięcia, świadczy fakt, że gminę docenił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przyznając jej w ubiegłorocznej edycji swojego konkursu tytuł ekoLIDERA za całokształt działań w zakresie ochrony środowiska.

Co to za działania? Gmina Bochnia sukcesywnie już od ponad dwóch dekad buduje w poszczególnych sołectwach sieci kanalizacji sanitarnej i oczyszczalnie ścieków. Inwestycje te są realizowane w ramach programu ochrony wód rzeki Raby. – Do końca zeszłego roku skanalizowaliśmy 23 sołectwa, budując sieć o łącznej długości ponad 154 km. Do nowej kanalizacji przyłączyło się blisko 75 proc. gospodarstw domowych – wymienia Agnieszka Grzymek z Wydziału Inwestycji i Funduszy Strukturalnych w Urzędzie Gminy Bochnia. Dodaje, że w samym tylko 2014 roku samorząd wydał na inwestycje prośrodowiskowe 4 566 761 zł, co daje 234 zł na jednego mieszkańca (wsparcia w postaci pożyczki i dotacji udzielił tu WFOŚiGW w Krakowie).

Dzięki tym funduszom udało się m.in. wybudować mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków w Nieszkowicach Wielkich. Zakład ma przepustowość ok. 250 metrów sześciennych na dobę. Docelowo będzie oczyszczać ścieki z kanalizacji w miejscowościach: Zawada, Nieprześnia, Wola Nieszkowska, Nieszkowice Wielkie i Pogwizdów (będzie mógł objąć około pół tysiąca gospodarstw). – Efekt ekologiczny, jaki osiągniemy, to oczyszczenie ścieków w ilości ponad 85,7 tys. metrów sześc. rocznie – taką ilością dałoby się napełnić prawie 23 baseny o wymiarach olimpijskich – mówi Agnieszka Grzymek.

Kolejna ważna inwestycja to projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej Południe – etap I”, w ramach którego powstało ponad 5 km sieci w południowej części gminy – w Zawadzie, Nieprześni i Nieszkowicach Wielkich. Do kanalizacji podłączono 70 gospodarstw, co pozwoliło na odprowadzenie do oczyszczalni ponad 18,4 tys. metrów sześc. ścieków rocznie.

Warto również wspomnieć o budowie kanalizacji sanitarnej Górna Raba. W ramach inwestycji powstało łącznie 2,2 km sieci w Nieszkowicach Małych, Stradomce i Buczynie. – Dla mieszkańców możliwość podłączenia się do kanalizacji stanowi znaczne ułatwienie życia codziennego. Nie muszą już opróżniać przydomowych szamb, z czym często są problemy. Trzeba też przyznać, iż niejednokrotnie zdarzało się, że ścieki były zrzucane do pobliskich rowów czy potoków. Budowa sieci kanalizacyjnej w naszym regionie w znacznej mierze przyczyniła się więc do poprawy stanu środowiska – podkreśla Agnieszka Grzymek.

Dbałość o środowisko to jednak nie tylko inwestycje. W gminie Bochnia realizowanych jest również wiele programów edukacji ekologicznej. Za przykład może tu posłużyć choćby konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży, organizowany co roku przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni. Nie próżnują także szkoły w Damienicach, Nieszkowicach Małych, Dąbrowicy, Brzeźnicy czy Baczkowie, gdzie uczniowie zbierają surowce wtórne, uczą się segregować śmieci oraz oszczędzać wodę i energię, uczestniczą w akcjach „Sprzątania Świata”, obchodach Dni Ziemi, a także w wycieczkach ekologicznych.

Podobne działania prowadzą także inne placówki na terenie gminy. Przykładowo dzieci ze szkoły w Siedlcu biorą udział w konkursach na twórcze wykorzystanie odpadów, był też korowód w recyklingowych strojach, połączony z happeningiem zniechęcającym ludzi do wypalania traw. Natomiast uczniowie z Pogwizdowa mieli okazję m.in. uczestniczyć w wycieczkach do lasu lub parku narodowego, a dzieci z Nieszkowic Wielkich sadziły drzewa w otoczeniu swojej szkoły i robiły różne doświadczenia, by przekonać się, jak zanieczyszczenia powietrza i gleby wpływają na kiełkowanie i wzrost roślin.

Ewelina Makowska, zastępca wójta gminy Bochnia:

Nagroda, którą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przyznał naszej gminie za inwestycje oraz całokształt działań proekologicznych w 2014 roku, stanowi dla nas mobilizację, by utrzymać się wśród ekoLIDERÓW. Bynajmniej nie zaprzestajemy działań w zakresie ochrony środowiska. W latach 2015–2016 kontynuowaliśmy m.in. prace związane z budową kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Buczyna, Ostrów Szlachecki, Gawłów, Pogwizdów, Wola Nieszkowska i Nieszkowice Wielkie – na łączną kwotę 5 898 515,55 zł (w tym dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie wyniosło 1 691 982,41 zł). Natomiast w przyszłym roku planowana jest budowa kanalizacji w kolejnych dwóch miejscowościach: Bessów i Cerekiew oraz przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowościach: Zatoka, Majkowice, Grabina i Dąbrowica. Ponadto, w związku z rozwojem gminy i zwiększającą się liczbą gospodarstw domowych, konieczne jest dokonanie modernizacji istniejących oczyszczalni. W najbliższym czasie planujemy rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Damienicach.

Projekt „Budowa oczyszczalni ścieków w Nieszkowicach Wielkich”
* Koszt projektu: 3 225 445,00 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 2 500 000,00 zł

Projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej Południe – etap I”
* Koszt projektu: 1 076 478,00 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 500 000,00 zł (a ponadto 437 583,00 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013)

Paulina Szymczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.