Od oczyszczania ścieków aż po twórcze wykorzystanie odpadów

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

Od oczyszczania ścieków aż po twórcze wykorzystanie odpadów

Paulina Szymczewska

Ponad 4,5 mln zł gmina Bochnia wydała w 2014 roku na inwestycje związane z ochroną środowiska, głównie te dotyczące gospodarki wodno-ściekowej. W następnych dwóch latach ta kwota jeszcze wzrosła – aż do prawie 6 mln zł. A to nie koniec. – Przygotowujemy kolejne inwestycje – zapowiada Ewelina Makowska, zastępca wójta gminy Bochnia.

Jak istotne są wszystkie te przedsięwzięcia, świadczy fakt, że gminę docenił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przyznając jej w ubiegłorocznej edycji swojego konkursu tytuł ekoLIDERA za całokształt działań w zakresie ochrony środowiska.

Co to za działania? Gmina Bochnia sukcesywnie już od ponad dwóch dekad buduje w poszczególnych sołectwach sieci kanalizacji sanitarnej i oczyszczalnie ścieków. Inwestycje te są realizowane w ramach programu ochrony wód rzeki Raby. – Do końca zeszłego roku skanalizowaliśmy 23 sołectwa, budując sieć o łącznej długości ponad 154 km. Do nowej kanalizacji przyłączyło się blisko 75 proc. gospodarstw domowych – wymienia Agnieszka Grzymek z Wydziału Inwestycji i Funduszy Strukturalnych w Urzędzie Gminy Bochnia. Dodaje, że w samym tylko 2014 roku samorząd wydał na inwestycje prośrodowiskowe 4 566 761 zł, co daje 234 zł na jednego mieszkańca (wsparcia w postaci pożyczki i dotacji udzielił tu WFOŚiGW w Krakowie).

Dzięki tym funduszom udało się m.in. wybudować mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków w Nieszkowicach Wielkich. Zakład ma przepustowość ok. 250 metrów sześciennych na dobę. Docelowo będzie oczyszczać ścieki z kanalizacji w miejscowościach: Zawada, Nieprześnia, Wola Nieszkowska, Nieszkowice Wielkie i Pogwizdów (będzie mógł objąć około pół tysiąca gospodarstw). – Efekt ekologiczny, jaki osiągniemy, to oczyszczenie ścieków w ilości ponad 85,7 tys. metrów sześc. rocznie – taką ilością dałoby się napełnić prawie 23 baseny o wymiarach olimpijskich – mówi Agnieszka Grzymek.

Kolejna ważna inwestycja to projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej Południe – etap I”, w ramach którego powstało ponad 5 km sieci w południowej części gminy – w Zawadzie, Nieprześni i Nieszkowicach Wielkich. Do kanalizacji podłączono 70 gospodarstw, co pozwoliło na odprowadzenie do oczyszczalni ponad 18,4 tys. metrów sześc. ścieków rocznie.

Warto również wspomnieć o budowie kanalizacji sanitarnej Górna Raba. W ramach inwestycji powstało łącznie 2,2 km sieci w Nieszkowicach Małych, Stradomce i Buczynie. – Dla mieszkańców możliwość podłączenia się do kanalizacji stanowi znaczne ułatwienie życia codziennego. Nie muszą już opróżniać przydomowych szamb, z czym często są problemy. Trzeba też przyznać, iż niejednokrotnie zdarzało się, że ścieki były zrzucane do pobliskich rowów czy potoków. Budowa sieci kanalizacyjnej w naszym regionie w znacznej mierze przyczyniła się więc do poprawy stanu środowiska – podkreśla Agnieszka Grzymek.

Dbałość o środowisko to jednak nie tylko inwestycje. W gminie Bochnia realizowanych jest również wiele programów edukacji ekologicznej. Za przykład może tu posłużyć choćby konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży, organizowany co roku przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni. Nie próżnują także szkoły w Damienicach, Nieszkowicach Małych, Dąbrowicy, Brzeźnicy czy Baczkowie, gdzie uczniowie zbierają surowce wtórne, uczą się segregować śmieci oraz oszczędzać wodę i energię, uczestniczą w akcjach „Sprzątania Świata”, obchodach Dni Ziemi, a także w wycieczkach ekologicznych.

Podobne działania prowadzą także inne placówki na terenie gminy. Przykładowo dzieci ze szkoły w Siedlcu biorą udział w konkursach na twórcze wykorzystanie odpadów, był też korowód w recyklingowych strojach, połączony z happeningiem zniechęcającym ludzi do wypalania traw. Natomiast uczniowie z Pogwizdowa mieli okazję m.in. uczestniczyć w wycieczkach do lasu lub parku narodowego, a dzieci z Nieszkowic Wielkich sadziły drzewa w otoczeniu swojej szkoły i robiły różne doświadczenia, by przekonać się, jak zanieczyszczenia powietrza i gleby wpływają na kiełkowanie i wzrost roślin.

Ewelina Makowska, zastępca wójta gminy Bochnia:

Nagroda, którą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przyznał naszej gminie za inwestycje oraz całokształt działań proekologicznych w 2014 roku, stanowi dla nas mobilizację, by utrzymać się wśród ekoLIDERÓW. Bynajmniej nie zaprzestajemy działań w zakresie ochrony środowiska. W latach 2015–2016 kontynuowaliśmy m.in. prace związane z budową kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Buczyna, Ostrów Szlachecki, Gawłów, Pogwizdów, Wola Nieszkowska i Nieszkowice Wielkie – na łączną kwotę 5 898 515,55 zł (w tym dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie wyniosło 1 691 982,41 zł). Natomiast w przyszłym roku planowana jest budowa kanalizacji w kolejnych dwóch miejscowościach: Bessów i Cerekiew oraz przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowościach: Zatoka, Majkowice, Grabina i Dąbrowica. Ponadto, w związku z rozwojem gminy i zwiększającą się liczbą gospodarstw domowych, konieczne jest dokonanie modernizacji istniejących oczyszczalni. W najbliższym czasie planujemy rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Damienicach.

Projekt „Budowa oczyszczalni ścieków w Nieszkowicach Wielkich”
* Koszt projektu: 3 225 445,00 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 2 500 000,00 zł

Projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej Południe – etap I”
* Koszt projektu: 1 076 478,00 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 500 000,00 zł (a ponadto 437 583,00 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013)

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.