Od segregacji nie ma wakacji

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Paulina Szymczewska

Od segregacji nie ma wakacji

Paulina Szymczewska

Uczenie najmłodszych proekologicznych postaw to ważna inwestycja, która zaowocuje w przyszłości – tak traktuje edukację ekologiczną Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. – Dzieci, które dziś uczą się, jak poprawnie segregować odpady, za kilkanaście lat będą świadomymi ekologicznie dorosłymi. Nie będą wątpić w sens segregacji. Będą raczej dziwić się, że dawniej ludzie tego nie robili – mówi rzecznik krakowskiego MPO Piotr Odorczuk.

W ramach swych działań ekologicznych ta miejska spółka opracowała w 2014 roku specjalny projekt „Od segregacji nie ma wakacji”, skierowany do uczniów klas IV i V. W warsztatach wzięło udział ponad 3,3 tys. dzieci z 49 krakowskich podstawówek. Uczyły się, jak ograniczyć ilość odpadów wytwarzanych w domu i szkole, jak oszczędzać surowce wtórne oraz co znaczą takie pojęcia jak: odzysk, recykling, unieszkodliwianie odpadów, kompost.

– Nauczyciele z placówek, których uczniowie uczestniczyli w warsztatach, bardzo chwalili sposób ich prowadzenia. W ankietach na zakończenie programu pisali, że udział w takich zajęciach powinien być obowiązkowy dla każdej szkoły i sugerowali objęcie programem „Od segregacji nie ma wakacji” również starszych uczniów – zauważa Piotr Odorczuk.

Olbrzymia popularność tego programu spowodowała, że warsztaty są kontynuowane. Rozszerzono jednak ich zakres i teraz uczestniczą w nich również uczniowie klas szóstych. W sumie od 2014 roku do dziś w zajęciach wzięło udział już ponad 5 tys. dzieci z niemal 300 różnych klas i szkół.

Skuteczność programu potwierdziły m.in. krótkie testy prowadzone podczas dni otwartych MPO. Dzieci, które wcześniej brały udział w warsztatach, dużo lepiej orientowały się w zasadach postępowania z odpadami niż ich rodzic. Znały kolory pojemników do segregacji, wiedziały, co do którego należy wrzucać itp. – Niestety, nie można tego powiedzieć o niektórych dorosłych – kwituje rzecznik MPO. – Najważniejsze jednak, że dzięki warsztatom idea segregowania odpadów została zaszczepiona w dzieciach. Nawet, jeśli nie od razu będą one wiedziały, jak postąpić z jakimś nietypowym odpadem, to już wiedzą, gdzie znaleźć odpowiedź. I o to właśnie chodziło w naszych warsztatach – dodaje.

Na program „Od segregacji nie ma wakacji” składają się jednak nie tylko warsztaty prowadzone w siedzibie MPO przy ul. Nowohuckiej. Dzieci zwiedzają też pobliską Lamusownię, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, do którego krakowianie mogą bezpłatnie przywozić np. stare meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, surowce wtórne itd.
Dodać warto, że warsztaty „Od segregacji nie ma wakacji” odbywają się na podstawie autorskiego programu dr Ingi Bator, a prowadzone są przez doświadczonych pedagogów i wykładowców, specjalizujących się w zagadnieniach z zakresu ochrony środowiska. Ich tematyka jest tak opracowana, że wpisuje się w podstawę programową nauczania przyrody dla klas IV–VI, tak więc zajęcia te mogą zastąpić lekcję przyrody lub stanowić jej uzupełnienie.

Za swój projekt „Od segregacji nie ma wakacji” MPO otrzymało w 2015 r. nagrodę w konkursie ekoLIDERZY, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Nie spoczęło jednak na laurach i realizuje kolejne programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych: „Elektroodpady mają zasady” – dla gimnazjalistów, „Mądrze segregujesz, więcej zyskujesz” – dla seniorów czy też współfinansowany przez WFOŚiGW w Krakowie program dla najmłodszych pt. „Krakowskie przedszkolaki to eko-dzieciaki”. Warto też wymienić inne projekty MPO – jak choćby „Kino za baterie” albo „Krakowskie dzieci wiedzą, jak wyrzucać śmieci”.

Henryk Kultys, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie:

Edukacja najmłodszych jest niezwykle istotna. Działanie na tym polu uważamy za najważniejsze. Dlaczego? Mamy już najnowocześniejsze, najlepsze rozwiązania i mechanizmy przetwarzania odpadów, recyklingu surowców wtórnych oraz odzysku materiałów. Pod względem technicznym niewiele więcej można już zrobić, by osiągnąć wzrost ilości zbieranych selektywnie surowców wtórnych. Dlatego właśnie stawiamy na działania edukacyjne. A program „Od segregacji nie ma wakacji” jest częścią większej całości. Łącznie prowadzimy osiem projektów edukacyjnych. Dotąd wzięło w nich udział już niemal 25 tysięcy dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie programy są dostosowane do różnych grup wiekowych – poczynając od przedszkolaków, a na seniorach kończąc. Staramy się działać kompleksowo, bo wiemy, że edukacja to jeden najskuteczniejszych sposobów na kształtowanie właściwych postaw ekologicznych. Oczywiście na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać, ale po statystykach już widać, że krakowianie coraz lepiej segregują odpady i jestem przekonany, że po części jest to spowodowane naszymi działaniami edukacyjnymi.

Projekt „Od segregacji nie ma wakacji”

* Koszt projektu: 36 729,49 zł
* Kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Krakowie: 36 729,49 zł

Paulina Szymczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.