Odwaga, tchórzostwo i sumienie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
ks. Robert Nęcek

Odwaga, tchórzostwo i sumienie

ks. Robert Nęcek

Odwaga stanowi podstawę przekazu prawdy. Wymaga „odwagi działania, odwagi mówienia i odwagi przeciwstawiania się presji opinii środowiska”. Wychowanie odważnych podopiecznych świadczy o mądrości mistrza. Odwaga należy do najistotniejszych elementów osobowości. Zaprzeczeniem odwagi jest tchórzostwo, jedna z najbardziej wstydliwych wad człowieka. Jest to postawa, która zmusza do ucieczki, wycofania się i pozostawienia bez pomocy drugiego człowieka. Tchórzostwo robi z osoby ludzkiej niewolnika strachu.

O sukcesie w życiu decyduje odwaga. To odwaga pozwoliła powrócić Bogdanowi Jańskiemu (założyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego - red.) w zasięg Bożych wpływów. W swoim Dzienniku Jański pisze: „Boże! Znów o Tobie zapomniałem! O jakże trudne przejście z życia bez czci i wiary do religijnego życia!”. Odwaga niejednokrotnie staje się sprzeciwem i jest prawdziwa, gdy wypływa z miłości. Miarą odwagi jest budowanie, wzrost, nie deprecjonowanie i niszczenie.

W całokształcie działalności Jańskiego zdolnością rozpoznawania prawdy i otwierania się na nią jest sumienie. W tym otwieraniu się na nią często przeszkadzają partykularne interesy. Uwolnienie się od nich wyrabia możliwość wejścia w świat prawdziwych wartości. Z pewnością wiedział o tym Jański pisząc 4 marca 1837 roku w Liście do Alfonsa Kropiwnickiego: „Na nic się nie mogę decydować, nic a nic o niej nie wiedząc. W stosunkach moich z nią chcę się zaprzeć wszelkiego mego interesu, zapomnieć wszelkiego żalu, urazy; słuchać jedynie głosu sumienia, iść za uczuciem obowiązku. Ale uczucie to potrzebuje być oświeconym. Ciebie proszę o radę.”

Sumienie jest zdolnością rozpoznawania prawdy. Nakłada na człowieka obowiązek dążenia do niej . Odsłania się bowiem przed każdym szukającym jej otwartym i wrażliwym sercem. Sumienie jest „świadectwem o prawości lub niegodziwości człowieka składanym samemu człowiekowi, ale zarazem - a nawet przede wszystkim - jest świadectwem samego Boga, którego głos i sąd przenikają wnętrze człowieka aż do tajników jego duszy przywołując go do posłuszeństwa”.

ks. Robert Nęcek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.